Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gmach z Katowic robi furorę na świecie

ucho

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej znalazło się w gronie 40 najlepszych ceglanych budynków świata. Ta nowa część katowickiej Akademii Muzycznej jest dziełem Tomasza Koniora. Architektowi udało się na tej prestiżowej liście umieścić też inny swój budynek - szkołę w Białołęce

 

Więcej: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

Przed kilkoma dniami w wiedeńskiej Akademii Nauk odbyła się gala finałowa konkursu "Brick Award 2008", w którym przyznawane są nagrody najlepszym ceglanym budynkom na świecie oraz ich autorom.

 

Do tegorocznej trzeciej edycji zostało zgłoszonych aż 255 projektów z 19 krajów, nominowali je wybrani przez organizatora architekci. Jury pod okiem brytyjskiego architekta Georga Fergusona wybrało do finału 40 najlepszych prac. Wśród nich są dwie z Polski - obie autorstwa Koniora, katowickiego architekta.

 

Spodobały się rozbudowa katowickiej Akademii Muzycznej oraz gimnazjum w Białołęce. Pierwszy obiekt to tak zwane Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej, mieści w sobie salę koncertową o drewnianych ruchomych ścianach - jedyną taką w Polsce. Budynek otwarto pod koniec zeszłego roku. Powstał tuż za neogotyckim gmachem z końca XIX wieku i - podobnie jak on - ma elewacje w klinkierze.

 

Pierwszy koncert w nowej sali koncertowej

Pierwszy koncert w nowej sali koncertowej Fot. Bartłomiej Barczyk / AG

 

Pomiędzy budynkami powstało olbrzymie skalne atrium, gdzie rosną bambusy.

 

- Ta nagroda to miłe zaskoczenie, bo to nie ja nominowałem swoje projekty. Ale dla mnie największym wyróżnieniem jest pełna widownia na każdym koncercie w sali przy akademii. I pochwały melomanów, że ma świetną akustykę. Katowiczanie lubią też chodzić na kawę do atrium - mówi "Gazecie" Konior.

 

Wspomina, jak o mały włos nie został zdyskwalifikowany w konkursie architektonicznym na rozbudowę akademii. - W warunkach konkursowych było stworzenie osobnego budynku i połączenie go ze starym, jakimś niepozornym łącznikiem. Ja postawiłem na stworzenie jednego obiektu, który łączy wewnętrzny plac, atrium. Szczęśliwie komisję przekonała ta dodatkowa przestrzeń i dziś to ona jest jedną z głównych wartości budynku - opowiada architekt.

 

 Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej w Katowicach

W sali koncertowej oniemieją z zachwytu nawet najbardziej wybredni melomani Fot. Bartłomiej Barczyk / AG

 

Największym problemem było znalezienie odpowiedniej cegły, która by korespondowała ze stuletnim gmachem. Wybrano w końcu cztery odcienie klinkieru, by ścinany nie wydawały się zbyt jednolite. Konior wymyślił też klawiszujące na elewacji cegły, które wyglądają jak zapis nutowy.

 

O katowickim projektancie ostatnio jest coraz głośniej. Przed kilkoma tygodniami znalazł się na liście najlepszych młodych projektantów Europy "Europe 40 under 40".

 

W konkursie "Brick Award 2008" nagrody główne otrzymali architekci z Niemiec i Szwajcarii. Grand Prix przypadło Peterowi Zumthorowi za projekt Muzeum Kolumba w Kolonii.

 

Tomasz Malkowski

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Skomentuj:

Gmach z Katowic robi furorę na świecie