Gmach z Katowic robi furorę na świecie
Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej znalazło się w gronie 40 najlepszych ceglanych budynków świata. Ta nowa część katowickiej Akademii Muzycznej jest dziełem Tomasza Koniora. Architektowi udało się na tej prestiżowej liście umieścić też inny swój budynek - szkołę w Białołęce
Więcej: Gazeta Wyborcza Katowice

Przed kilkoma dniami w wiedeńskiej Akademii Nauk odbyła się gala finałowa konkursu "Brick Award 2008", w którym przyznawane są nagrody najlepszym ceglanym budynkom na świecie oraz ich autorom.
Do tegorocznej trzeciej edycji zostało zgłoszonych aż 255 projektów z 19 krajów, nominowali je wybrani przez organizatora architekci. Jury pod okiem brytyjskiego architekta Georga Fergusona wybrało do finału 40 najlepszych prac. Wśród nich są dwie z Polski - obie autorstwa Koniora, katowickiego architekta.
Spodobały się rozbudowa katowickiej Akademii Muzycznej oraz gimnazjum w Białołęce. Pierwszy obiekt to tak zwane Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej, mieści w sobie salę koncertową o drewnianych ruchomych ścianach - jedyną taką w Polsce. Budynek otwarto pod koniec zeszłego roku. Powstał tuż za neogotyckim gmachem z końca XIX wieku i - podobnie jak on - ma elewacje w klinkierze.
Pierwszy koncert w nowej sali koncertowej Fot. Bartłomiej Barczyk / AG
Pomiędzy budynkami powstało olbrzymie skalne atrium, gdzie rosną bambusy.
- Ta nagroda to miłe zaskoczenie, bo to nie ja nominowałem swoje projekty. Ale dla mnie największym wyróżnieniem jest pełna widownia na każdym koncercie w sali przy akademii. I pochwały melomanów, że ma świetną akustykę. Katowiczanie lubią też chodzić na kawę do atrium - mówi "Gazecie" Konior.
Wspomina, jak o mały włos nie został zdyskwalifikowany w konkursie architektonicznym na rozbudowę akademii. - W warunkach konkursowych było stworzenie osobnego budynku i połączenie go ze starym, jakimś niepozornym łącznikiem. Ja postawiłem na stworzenie jednego obiektu, który łączy wewnętrzny plac, atrium. Szczęśliwie komisję przekonała ta dodatkowa przestrzeń i dziś to ona jest jedną z głównych wartości budynku - opowiada architekt.
W sali koncertowej oniemieją z zachwytu nawet najbardziej wybredni melomani Fot. Bartłomiej Barczyk / AG
Największym problemem było znalezienie odpowiedniej cegły, która by korespondowała ze stuletnim gmachem. Wybrano w końcu cztery odcienie klinkieru, by ścinany nie wydawały się zbyt jednolite. Konior wymyślił też klawiszujące na elewacji cegły, które wyglądają jak zapis nutowy.
O katowickim projektancie ostatnio jest coraz głośniej. Przed kilkoma tygodniami znalazł się na liście najlepszych młodych projektantów Europy "Europe 40 under 40".
W konkursie "Brick Award 2008" nagrody główne otrzymali architekci z Niemiec i Szwajcarii. Grand Prix przypadło Peterowi Zumthorowi za projekt Muzeum Kolumba w Kolonii.
Tomasz Malkowski
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Gmach z Katowic robi furorę na świecie
7. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy - zgłoś swoich kandydatów
Powiew świeżości czy architektoniczna lambada? Ikony polskiego postmodernizmu [TOP 10]
Building of the Year 2021: Concordia Design Wrocław najlepszym obiektem biurowym na świecie!
Dom Grzyb pod Łodzią. Chata na skraju lasu
Kraków: Mieszkaj w Mieście. 15-minutowe miasto projektu Medusa Group
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
Konkurs Building of the Year 2021 – Concordia Design Wrocław i przystań kajakowa Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Tychach w finale