Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inteligentny budynek Politechniki Gdańskiej

agarum

 Sam potrafi czuwać nad swoim ogrzewaniem, klimatyzacją, wydać klucze, sprawdzić jak długo wykładowca uczył studentów, nie wpuścić intruza. Politechnika Gdańska zaprojektowała najinteligentniejszy budynek w Polsce, w którym już uczą się studenci

 

 

- Możliwości, które ma ten budynek widzieliśmy jeszcze niedawno tylko na filmach science-fiction - mówił w środę Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. - To miejsce jest fantastycznie strzeżone. Oto przykład. Jest tu m.in. najszybszy w Polsce komputer. Dostęp do niego ma 12 osób. Przed wejściem do pomieszczenia znajduje się czytnik, któremu wystarczy tylko spojrzenie stojącej przed nim osoby, żeby wiedzieć czy może ją wpuścić, czy nie. Pamięta obrazy tęczówki oka osób mogących wejść do środka i je rozpoznaje.

To jedna z wielu możliwości budynku, który wczoraj władze politechniki pokazały światu. Jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, pierwszy na gdańskiej Politechnice i w Polsce obiekt inteligentny, czyli taki, w którym ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją, wentylacją steruje jeden elektroniczny system zarządzania, zaprogramowany w centralnym komputerze budynku.

Budynek ma cztery kondygnacje, a ze starym obiektem uczelni łączy go przeszklony łącznik. Znajdą się w nim nowoczesne sale wykładowe i specjalistyczne laboratoria naukowo-badawcze w pełni naszpikowane multimediami.

 

Czytaj więcej

 

Alicja Katarzyńska

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Skomentuj:

Inteligentny budynek Politechniki Gdańskiej