Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Minimalistycznie na Śląsku

agarum

W Świętochłowicach rozpoczęła się budowa osiedla Astrów. Powstaną tam proste i ascetyczne budynki. Jedyną ozdobą białych sześcianów mają być balkony, a właściwie wiszące miniogrody.

 

 

Firma Ancom Investment z Bytomia zbuduje tu 100 mieszkań w trzech typach budynków. W centrum osiedla staną dwa najwyższe bloki, każdy będzie miał sześć kondygnacji. Otoczą je niski budynek galeriowy oraz dwa skrzydła domków szeregowych. Pomiędzy blokami ma być wspólna przestrzeń dla mieszkańców. Ruch samochodowy odbywać się będzie na obrzeżu osiedla, tam też powstaną garaże i parkingi.

 

 

Wszystkie budynki będą białymi pudełkami, ale całość ma być daleka od bezdusznego blokowiska. Największym urozmaiceniem będzie wszechobecna zieleń. Pojawi się w postaci narośli na budynkach, czyli doczepionych balkonów, których stalową konstrukcję ma obrastać bluszcz. Pod każdym balkonem będzie duża donica, by roślinność równomiernie zarosła, tworząc zielone ściany. Będzie to raczej zielony pokój niż balkon, a obrastające go rośliny zapewnią mieszkańcom prywatność.

Budynki zamiast tradycyjnych okien na elewacji otrzymają pionowe przeszklone przeprucia. Bloki będą skrajnie proste, ale dalekie od prostactwa. Zapowiadają się bardzo minimalistycznie, a to rzadkość w architekturze mieszkaniowej regionu. - Myślę, że udało nam się osiągnąć maksymalnie interesujący efekt przy minimalnej liczbie elementów. To jednak duża zasługa świadomego inwestora, który od początku nie bał się współczesnej architektury i przystał na nasze propozycje - mówi architekt Tomasz Studniarek, który wraz z Małgorzatą Pilinkiewicz zaprojektował osiedle

 

Czytaj więcej

 

Tomasz Malkowski

Źródło: Gazeta Katowice

 

Skomentuj:

Minimalistycznie na Śląsku