Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Libeskind i Zaha Hadid w Warszawie

mpw

W maju stolicę odwiedzi dwoje architektów ze ścisłej światowej czołówki - Daniel Libeskind  i  Zaha Hadid . Oboje zaprojektowali budynki w Warszawie

 

 

Pierwszy przyjedzie Daniel Libeskind. 15 maja w Pałacu Kultury będzie promować swoją książkę "Przełom. Przygody w życiu i architekturze". Spotkanie z architektem poprowadzi Jacek Żakowski. Imprezie patronuje firma Orco, dla której Libeskind zaprojektował 192-metrowy apartamentowiec u zbiegu ul. Emilii Plater i Złotej - Złota 44 (kilka dni temu uprawomocniło się pozwolenie na jego budowę).

Zaha Hadid dotrze do Warszawy pięć dni później. Weźmie udział w uroczystym przyjęciu wydanym na jej cześć przez firmę Lilium . Architektka zaprojektowała dla tej spółki ćwierćkilometrowy wieżowiec mieszkalno-biurowy , który wygląda jak wbity pionowo w ziemię sterowiec. Miałby stanąć w narożniku Al. Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego obok hotelu Marriott. Inwestycja jest na początku drogi administracyjnej.

 

Zaha Hadid

Zaha Hadid

 

ZarównoLibeskind, jak i Hadid to tzw. starchitekci, czyli gwiazdorzy architektury. W swojej branży są jak np. Madonna i Bono wśród piosenkarzy. Pochodzący z Polski nowojorski architekt to jeden z najwybitniejszych dekonstruktywistów, a zaprojektowane przez niego Muzeum Żydów w Berlinie należy do najbardziej wstrząsających dzieł architektury światowej.

 

58-letnia Zaha Hadid w 2004 r. została laureatką nagrody Pritzkera , architektonicznego Nobla. Dostała go za projekt budynku Centrum Sztuki Współczesnej w Cincinnati w amerykańskim stanie Ohio. Wygląda ono, jak stos czarnych i białych pudełek. Jej najsłynniejszym dziełem jest Centrum Naukowe "Phaeno" w niemieckim Wolfsburgu - budynek wyglądający jak podchodzący do lądowania kosmiczny krążownik pozaziemskiej rasy.

 

mpw

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

 

Skomentuj:

Libeskind i Zaha Hadid w Warszawie