Budynki? Powinniście zmienić mentalność władz
- Dobre miasto jest jak dobra restauracja. Najpierw musi być odpowiedni szef, potem świetna obsługa, a na końcu liczy się wystrój lokalu. Budynki nie ściągną ludzi do miasta, powinniście zmienić mentalność władz - przekonuje Roger Riewe, architekt z Grazu i zwycięzca konkursu na nową siedzibę Muzeum Śląskiego.
Zagraniczni architekci dyskutowali we wtorek, jak powinna rozwijać się stolica regionu
Od poniedziałku w Katowicach trwa Forum Współczesnego Miasta. Międzynarodowa konferencja to pierwsza impreza, którą zorganizował niedawno powstały Instytut Współczesnego Miasta, organizacja mająca pomagać w lepszym rozwoju aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej. Kilkunastu gości dyskutuje w sali koncertowej Akademii Muzycznej nad problemami miast XXI wieku. Wczoraj rozważano koncepcję przebudowy śródmieścia Katowic autorstwa Tomasza Koniora .
Gmach z Katowic robi furorę na świecie
- Obecnie katowicki rynek jest martwy, w niedzielne popołudnie nie ma tam żywego ducha. Tę pustkę trzeba nasycić treścią, zagęścić - przekonuje Konior . Architekt zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na przebudowę centrum miasta przed półtora roku, planuje zapełnić zachodnią stronę alei Korfantego nowymi gmachami, w tym drapaczem chmur.
Tomasz Konior - człowiek który chce wypełnić pustkę Katowic
Tak ma wyglądać centrum Katowic według wizji Tomasza Koniora.
Riewe sądzi, że samaarchitektura nie przywróci życia śródmieściu Katowic. - Dobre miasto jest jak dobra restauracja. Najpierw musi być odpowiedni szef, potem świetna obsługa, a na końcu liczy się wystrój lokalu. Budynki nie ściągną ludzi do miasta, powinniście zmienić mentalność władz. Budowa centrum to długi proces, a nie jednorazowa inwestycja. Tożsamości nie kupuje się w supermarkecie, tylko zdobywa się przez lata - mówi Riewe.
Zaproszony do dyskusji Kengo Kuma, najwybitniejszy architekt japoński, przestrzega przed nadmierną skalą zmian. - Tokio na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy nazywało się jeszcze Edo, miało już 4 mln ludzi i było największym miastem świata. I to wszystko przy starych technologiach, drewnianej architekturze i niskiej zabudowie. Relacje między mieszkańcami były intymne, bo skala ulic był ludzka. Dopiero XX wiek zniszczył Tokio i wiele japońskich miast wszechobecnym betonem i szkłem oraz zbyt wysokimi budynkami - mówi Kuma.
Czytaj dalej: Gazeta Wyborcza Katowice
Tomasz Malkowski
Phyllis Lambert, kobieta która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową