Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ręka Boga, Gdańsk i Libeskind

ucho

Całkiem niezła polszczyzna Libeskinda, wycieczki po Gdańsku oraz "wielka wieża ratusza głównego miasta i ręka Boga która ją, że tak powiem trzyma ... i strzeże..." w filmiku z wycieczki sławnego architekta po Trójmieście.

"Alegoria handlu gdańskiego" Izaaka van den Blocke
"Alegoria handlu gdańskiego" Izaaka van den Blocke

 

Libeskind i "Polski Hak" w Gdańsku

 

Architekt urodzony w 1946 roku w Łodzi wyemigrować musiał w wieku 11 lat do Tel Awiwu. Jak widać jednak na udostępnionym nam przez portal MMTrójmiasto filmiku nie zapomniał on wcale języka swojego dzieciństwa. Projektant Muzeum Żydowskiego w Berlinie "cieszy się" niezmiernie z możliwości odwiedzenia Gdańska, w którym był, jak sam stwierdza, "pół wieka temu".

 

Daniel Libeskind i Paweł Adamowicz

Daniel Libeskind i Paweł Adamowicz Fot. Łukasz Depiński / www.mmtrojmiasto.pl

 

Pod koniec następuje prezentacja projektu developera skwitowana przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza całkiem ciekawą alegorią. Wieża w projekcie zagospodarowania terenów "Polskiego Haka" kojarzy mu się bowiem z "wieżą ratusza i ręka Boga która ją, że tak powiem trzyma" znaną z obrazu "Alegoria handlu gdańskiego" Izaaka van den Blocke.

 

Sprawdziliśmy. Ręka faktycznie istnieje i trzyma wieżę. Miejmy nadzieję, że boska pomoc w dalszym ciągu unosić się będzie nad Gdańskiem i sprawi, że ewentualna wieża projektu Libeskinda nie będzie przynosić nam wstydu, ani jako zła architektura, ani nawet dobra, ale jednak kopia.

 

Dziękujemy serdecznie portalowi MMTrójmiasto za udostępnienie zdjęć oraz filmiku.

MMTrójmiasto

 

ucho

Skomentuj:

Ręka Boga, Gdańsk i Libeskind