Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kraków: Galeria Europa - Daleki Wschód

Dawid Hajok

Na wolnej działce obok Muzeum Manggha przy ul. Konopnickiej powstanie niebawem Galeria Europa - Daleki Wschód. Autorami koncepcji są znani krakowscy architekci Krzysztof Ingarden i Jacek Ewy .

 

Nowy projekt to uzupełnienie istniejącego kompleksu Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", Szkoły Języka Japońskiego, pawilonu herbaciarni i japońskiego ogrodu. W powstającej galerii można będzie zobaczyć dzieła sztuki azjatyckiej, głównie z Indii, Chin oraz Korei, ale także z krajów europejskich. Autorzy projektu podkreślają, że nowy obiekt z pewnością nie przyćmi budynku Mangghi, ale będzie jej twórczym uzupełnieniem, subtelnie wkomponowanym w otoczenie.

 

Z modernistycznym zacięciem

 

- Geometria budynku utrzymana jest w konwencji modernistycznej. Zastosowanie prostej formy to zabieg celowy. Nie chciałem, aby ten obiekt konkurował w jakikolwiek sposób z istniejącą kompozycją Muzeum Manggha. Starałem się jak najlepiej wpisać go w charakter przedpola muzeum. Bryła nawiązuje do spadku terenu, z kolei szary piaskowiec, którym zdecydowałem się pokryć elewację, ma korespondować z szarością kamienia małej architektury przed muzeum - opowiada autor projektu Krzysztof Ingarden .

 

W dwupiętrowym budynku o całkowitej powierzchni użytkowej ok. 22100 m kw. znajdą się dwie sale wystawowe, z których każda będzie miała po 270 m kw. Będą też sale multimedialne, w których będą organizowane wykłady i spotkania z artystami oraz pokazy filmów. W projekcie przewidziano też budowę niewielkiego parkingu podziemnego z 25 miejscami postojowymi.

 

Zastanawiając się nad tym, jak powinno wyglądać wnętrze budynku, który stworzyć ma pomost między kulturą wschodu i zachodu, projektanci sięgnęli po proste i sprawdzone wzorce. - Będzie to uniwersalna przestrzeń pustki gotowa przyjąć wszelkie symbole ikoniczne - wyznaje architekt.

 

Czytaj dalej: Gazeta Wyborcza Kraków

 

Dawid Hajok

Skomentuj:

Kraków: Galeria Europa - Daleki Wschód