Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Studenckie pomysły na rewitalizację Wisły

aga

  Sztuczne wyspy, budynki gwizdki, galerie unoszące się na Wiśle jak boje - to pomysły studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy za zadanie dostali opracowanie projektów rewitalizacji Wisły 

 

 

Już nie pierwszy raz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz University of Detroit Mercy zorganizowali współne warsztaty dla studentów architektury.

 

 

Polscy studenci pracowali pod kierunkiem amerykańskich nauczycieli, amerykańscy uczyli się od polskich wykładowców. Prace powstały w oparciu o pracę w terenie, spotykania z ekologami, biznesmenami i okalnymi władzami.

 

 

Magdalena Mularzuk zaplanowała sztuczną wyspę z pawilonem wystawowym. Jakub Niebrzydowski zaprojektował lekkie przenośne budynki o obłym kształcie, które mogłyby służyć np. jako siedziby klubów jachtowych. Katarzyna Śledziewska zaproponowała pływające galerie sztuki o konstrukcji z betonu wypełnionego specjalnym tworzywem - styrodurem. Ich kształty budzą skojarzenia z dekonstruktywistycznymi projektami Daniela Libeskinda. - Cumowałyby przy molo w Porcie Praskim, ale codziennie można by je ustawić inaczej, dzięki temu nie nudziłyby się.

 

 

Stosunkowo realistycznym projektem jest też restauracja z tarasem widokowym na praskim brzegu Wisły połączona kładką nad Wybrzeżem Szczecińskie ze Stadionem Narodowym. Franciszek Ryczer zaprojektował taras po rozmowach z Narodowym Centrum Sportu. Budynek o futurystycznym kształcie znajdowałby się około ośmiu metrów nad lustrem wody. U jego podnóża projektant widzi schody, które mogłyby pełnić funkcję amfiteatru.

 

Czytaj więcej

 

 

Michał Wojtczuk
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Studenckie pomysły na rewitalizację Wisły