Okrutna szczerość fotografii
Rozmowa z dr. Rafałem Eysymonttem, historykiem sztuki, współautorem albumu "Wrocław na fotografii lotniczej", o tym, co widać z nieba, o planie, według którego kiedyś budowano Wrocław, i braku urbanistycznej dyscypliny dziś.
Ukazał się album z lotniczymi fotografiami przedwojennego Wrocławia. Wrażenia podczas ich oglądania są szokujące. Na zdjęciach widać nie tylko te kwartały miasta, które zostały zniszczone podczas obrony Festung Breslau i powojennych rozbiórek, ale przede wszystkim przestrzenny ład i czytelną wizję, która towarzyszyła rozwojowi Wrocławia. Czyli to, czego brakuje mu dzisiaj.
Ścisła zabudowa wokół dzisiejszych ulicy i placu Powstańców Śląskich (Kaiser-Wilhelm-Platz i Kaiser-Wilhelm Str.) zachowała się w niewielkim stopniu. Zdjęcia archiwalne pochodzą z Instytutu Herdera w Marburgu. Publikujemy je za albumem "Wrocław na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego", który ukazał się nakładem Instytutu Herdera i wydawnictwa "Via Nova"
Gorąco polecamy wywiad Beaty Maciejewskiej z dr. Rafałem Eysymonttem : Gazeta Wyborcza Wrocław
Skwer w dzielnicy Chwaliszewo w Poznaniu jedną z najlepszych przestrzeni publicznych na świecie. Paweł Grobelny z nagrodą DNA PARIS DESIGN AWARD 2020
Podwarszawski dom architekta z tężnią solankową. Mieszkają tu trzy pokolenia
Bardzo dziwne budynki w Polsce. Wprawiają w zachwyt czy zakłopotanie?
W konkursie Building of the Year 2020 ArchDaily wyróżniło 17 polskich pracowni
Architekci grają dla WOŚP - mamy rekord. Zebraliśmy 60108 złotych
Centrum kultury wsi Zabłędza - nowoczesna stodoła od BNG Studio
Mennica Legacy Tower z fasadą Aluprof
Nowoczesny dom rozpływający się w dzikim krajobrazie Warmii. Green Line w systemach ALUPROF