Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs na centrum kongresowe w Katowicach

Tomasz Malkowski

   Katowice ogłosiły konkurs architektoniczny na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Gmach stanie obok Spodka. Niestety, termin składania wniosków jest tak krótki, że może wykluczyć udział architektów z zagranicy

 

 

Konkurs na Międzynarodowe Centrum Kongresowe już został ogłoszony. Za kilka miesięcy ruszy kolejny: na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Oba budynki staną za Spodkiem, tuż obok planowanej budowy Muzeum Śląskiego na terenach po kopalni Katowice. Dziś to olbrzymia dziura w centrum miasta porastająca chwastami, a za kilka lat - serce Katowic z najbardziej reprezentacyjnymi obiektami.

 

 

Przed projektantami trudne zadanie, bo budynek musi skomponować się ze Spodkiem, który do dziś jest niedościgłym wzorem śmiałej i funkcjonalnej architektury. Nowy gmach ma tworzyć z halą widowiskowo-sportową całość, bo w przypadku wielkich kongresów niektóre wydarzenia będą się toczyć również we wnętrzu kosmicznej budowli z lat 70.

 Konkurs ogłoszono w środę, startujący architekci mają czas do 19 czerwca, by złożyć wniosek o udział. Jednak trzy tygodnie to niewiele. - Sąsiedztwo Spodka wymaga najlepszych rozwiązań. Krótkie terminy mogą spowodować, że w konkursie wystartują tylko lokalni projektanci, co obniży rangę konkursu - obawia się Robert Konieczny, architekt z Katowic.

 

 

Architekci od momentu dopuszczenia do konkursu będą mieli dwa i pół miesiąca na przygotowanie koncepcji architektonicznej i urbanistycznej. Łukasz Zagała z gliwickiej pracowni medusa group uważa, że miasto wybrało nie najlepszy okres. - Wakacje są najgorszym czasem na robienie konkursów, bo wielu architektów też chce gdzieś wyjechać. Może to wpłynąć na niewielką liczbę złożonych prac, a szkoda, bo temat jest bardzo ciekawy - mówi Zagała.

 

 

Na projektantów czeka 225 tys. zł w puli nagród. Zwycięzca otrzyma 100 tys. i zaproszenie do wykonania projektu budowlanego, za które może otrzymać kolejne 10 mln zł. W skład jury weszli architekci z całego kraju oraz Roger Riewe z Grazu, zwycięzca zeszłorocznego konkurs na Muzeum Śląskie. Planowany koszt budowy MCK wynosi 189 mln zł.

 

 

Czytaj więcej

 

 

Tomasz Malkowski

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

 

Skomentuj:

Konkurs na centrum kongresowe w Katowicach