Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Archi-Szopa 2008: co szpeci miasto?

Dawid Hajok

  W 2001 roku Czytelnicy krakowskiej "Gazety" publicznie wyrazili swój sprzeciw z ustawienia ukradkiem nocą na pl. św. Marii Magdaleny pomnika ks. Piotra Skargi. Z obywatelskiego oburzenia narodził się wówczas plebiscyt Archi-Szopa. Powody z których się wziął, nie ustały. Właśnie zaczyna się kolejna edycja plebiscytu!

W wyniku modernizacji placu pomnik ks. Piotra Skargi czeka przeprowadzka na dziedziniec Collegium Broscianum, gdzie w cieniu kasztanowców doczeka swego czasu. Próżno łudzić się jednak, że podobny los spotka pozostałych antylaureatów plebiscytu. Hotel Sheraton czy Galeria Krakowska, zdobywcy Archi-Szopy z ubiegłych lat usunąć byłoby dużo trudniej, a spustoszenia jakie dokonały w przestrzeni miasta są tak wielkie, że trudno je dziś szacować. Ostatecznego rozrachunku dokonają dopiero kolejne pokolenia, którym w spadku pozostawimy projektowane z wielkim rozmachem centra handlowe. Uprzedzając nieco wydarzenia, należy dodać, że co prawda w oddalonym od Starego Miasta, ale bądź co bądź centrum Krakowa, buduje się właśnie jedno z największych centrów handlowych w Europie - Bonarka City Center. Jak wynika z projektu, jej architektoniczna jakość bliższa będzie arabskiemu targowisku niż poznańskiemu Staremu Browarowi. Tym bardziej żałośnie prezentuje się na wizualizacjach projektu komin, który ostał się po dawnych Zakładach Chemicznych Bonarka, dowodząc z jaką łatwością wyzbywamy się swego architektonicznego dziedzictwa na rzecz bezkrytycznie kopiowanego blichtru.

Poniżej prezentujemy laureatów Archi-Szopy poprzednich lat:

2001 - pomnik ks. Piotra Skargi

2002 - nadbudowa hotelu Monopol

2003 - hotel Wilga

2004 - hotel Sheraton

2005 - maszty oświetleniowe stadionu Cracovii

2006 - hotel przy ul. Sandomierskiej

2007 - Galeria Krakowska

Zapraszamy do udziału w plebiscycie. Od 2 do 9 czerwca trwa zgłaszanie kandydatur. Chodzi o budowle zakończone w Krakowie między 1 czerwca 2007 a 31 maja 2008 r. W przyszłym tygodniu zostaną ogłoszone nominowane budowle.

Kandydatury zgłaszać można w krakowskiej redakcji "Gazety Wyborczej" - listownie lub przez internet. Adres: 31-009 Kraków, ul. Szewska 5; e-mail: redakcja@krakow.agora.pl

Dawid Hajok

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Skomentuj:

Archi-Szopa 2008: co szpeci miasto?