Znamy zwycięzcę Archi-Szopy
Tylko człowiek skromny może odnieść sukces w architekturze - przekonywał w środę Konrad Myślik, członek stowarzyszenia Archi-Szopa, podsumowując tegoroczny plebiscyt krakowskiego wydania Gazety Wyborczej. Skromności zabrakło autorom ołtarza Na Skałce, który dostał tytuł najgorszej budowli roku.
Emocje były duże. Do końca nie było wiadomo, która z budowli zdobędzie mało zaszczytne miano Archi-Szopy 2008 . Najczęściej typowano dwie kandydatury - Ołtarz Trzech Tysiącleci oraz kamienicę przy ul. Miodowej 39. Zwyciężył ten pierwszy - za swoją "arogancję" wobec dostojnego otoczenia - jak zgodnie stwierdzili jurorzy. Podobnie typowali internauci, którzy nie szczędzili gorzkich słów pod adresem jego projektanta.
Suchej nitki nie pozostawił na nim wczoraj również Tomasz Malkowski, dziennikarz katowickiego wydania "Gazety", który już po raz drugi wystąpił w roli "oskarżyciela publicznego": - Jedyne, co w tym miejscu wydaje mi się w pełni uzasadnione, to soczysta zieleń, którą tam nasadzono przy okazji tej inwestycji oraz płócienne płachty, które sprawiają wrażenia eterycznych. Reszta, za sprawą kamiennych bloków, jest monumentalna. Najwyraźniej architekt chciał w tym miejscu zbyt silnie zaznaczyć swoją obecność.
W głosowaniu odnotowano sześć wskazań na ołtarz, cztery na kamienicę przy ul. Miodowej i po dwa na pozostałych nominatów. Jako jeden głos policzono wynik wyborów w portalu www.krakow.gazeta.pl, gdzie zdecydowanie wygrał ołtarz z liczbą aż 320 wskazań.
pozostałe głosy:
Kamienica przy ul. Miodowej 39 - 237 głosów
Fontanna na Małym Rynku - 127 głosów
Wieżowiec w narożniku ul. Kazimierza Wielkiego i al. Kijowskiej - 75 głosów
Apartamentowiec przy Kościuszki - 63 głosy
Czytaj więcej
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Dawid Hajok
- Więcej o:
- archi-szopa
- architektura
- kraków
Znamy zwycięzcę Archi-Szopy
Dom Japoński z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie
Wisząca stodoła - projekt domu w Ustroniu
Dom pod Warszawą projektu INTER-ARCH Architekci
Dom pod lasem projektu INOSTUDIO architekci
Peryskop: dom projektu Mus Architekci
Polska Zagroda - od historycznego gospodarstwa do rezydencji
Szkoła podstawowa w Ząbkach - realizacja projektu pracowni MAMGUSTA