Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stadion Narodowy z bliska

Michał Wojtczuk

   Jeszcze w tym tygodniu ma zostać wydane pozwolenie na budowę Stadionu Narodowego. To pozwoli przyspieszyć prace o kilka tygodni. Wczoraj poznaliśmy kilka nowych szczegółów tej inwestycji   

 

 

 

Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta", gotowe jest już pozwolenie na budowę dla Stadionu Narodowego .

- Wykonawcę wybierzemy 10 września, a prace będą mogły się zacząć w drugiej połowie września, a nie, jak dotąd planowano - w październiku - mówi Michał Borowski, prezes spółki Narodowe Centrum Sportu przygotowującej budowę areny.

Niższe koszty będą możliwe dzięki zastosowaniu pod płytą boiska nie betonowych słupów, lecz tzw. kolumn żwirowych. Do wywierconych otworów wsypie się żwir, który będzie stanowić podstawę dla konstrukcji. To operacja tańsza, szybsza i prostsza. Długie nawet na 50 m betonowe słupy również będą jednak potrzebne. Wszystkich ma być w sumie ok. 2 tys. Stworzą siatkę o oczkach 8,4 na 8,4 metra.

 

 

Przekrój przez wycinek Stadionu Narodowego - widać wszystkie kondygnacje

 

Projektanci z pracowni JSK Architekci oddadzą projekt wykonawczy systemu pali do końca lipca. Równolegle pracują nad detalami stadionu, m.in. materiałami wykończeniowymi.

 

- Generalna zasada jest taka, że w dolnej części, tej opierającej się na istniejącej konstrukcji, zastosujemy dużo elementów kamiennych, żeby zachować charakter starego stadionu - planuje Mariusz Rutz, prezes JSK Architekci - Wyżej będą lżejsze, nowocześniejsze materiały. Ze zdemontowanych ze stadionu schodów granitowych zrobimy plac wjazdowy od strony Wisły. Wykorzystamy też wysokie bramy z dzisiejszego stadionu. Po dokładnym remoncie zostaną zainstalowane w nowym obiekcie - zapowiada. Kamieniem mają być wyłożone także strefy publiczne, promenady stadionu. Na widowni na pewno będzie beton.

 

Elegancko wyremontowany ma zostać także tunel od strony Wybrzeża Szczecińskiego. - Powstanie z niego bardzo atrakcyjne wejście do sekcji dla VIP-ów oraz do stadionowej kaplicy. Będzie można bardzo wygodnie zorganizować tutaj ślub - mówi projektant.

 

Tak ma wyglądać kaplica na Stadionie Narodowym

 

Stadionowa restauracja z widokiem na murawę

 

 

Konstrukcja budynku zostanie obłożona ciętą i rozciąganą metalową blachą zabarwioną na srebrzysto i na miedzianą czerwień. - Bo nie chcemy, żeby to był taki dosłowny biało-czerwony koszyk - zastrzega Mariusz Rutz.

 

 

Blachy, którymi zostanie oplecion stadion

 

 

Nieskazitelnie biały ma być za to lekki dach rozpinany nad stadionem. A to dlatego, że materiał zostanie pokryty teflonem, którego ponoć nie czepia się kurz. Ma przez niego przeświecać światło, dzięki czemu na trybunach powinno być widno. Między innymi dzięki temu, że konstrukcja, na której zostanie rozpięty, będzie tak ażurowa, do budowy stadionu zostanie zużyte dziesięć razy mniej stali, niż poszło na dumę Chin - pekiński stadion olimpijski zwany Ptasim Gniazdem.

 

 

Czytaj więcej

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Michał Wojtczuk

 

 

Zobacz także:

 

 

Otoczenie Stadionu Narodowego

 

Stadion we Wrocławiu jak chiński lampion

 

Zenith Music Hall jak wrocławski stadion

 

 

 

Skomentuj:

Stadion Narodowy z bliska