Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wallpaper znów docenił Polaków

aga

Wśród 50 najbardziej elektryzujących pracowni architektonicznych świata 2008 roku znalazły się dwie z Polski: Mobius Architekci z Krakowa i Front Architects z Poznania.

 

 

 

Jedno z czołowych pism o architekturze, brytyjski Wallpaper znowu wyróżnił młodych polskich architektów. W ubiegłym roku magazyn umieścił na swojej liście pracownię KWK Promes z Katowic.

Poniżej prezentujemy obie pracownie.

 

Mobius Architekci

 

Młoda krakowska pracownia Mobius Architekci, założona przed dwoma laty przez architekta Przemysława Olczyka, absolwenta Politechniki Krakowskiej wyspecjalizowała się w architekturze rezydencjalnej, jednak równie twórczo projektuje obiekty większej skali, jak budynki wielorodzinne czy użyteczności publicznej.

 

Architekci łącza wpływy współczesnego designu, mody i nowoczesnych technologii. Ich projekty bliskie są potrzebom mieszkalnym współczesnego, dynamicznie żyjącego człowieka.


Uwagę magazynu przyciągnęły nowoczesne projekty domów mieszkalnych takie jak zrealizowany już dom wielorodzinny na Woli Justowskiej w Krakowie, czy projekt awangardowej willi "Origami", która powstanie w Poznaniu.

 

 

 

 

Mobius Architekci, Origami

 

Mobius Architekci, Origami

 

 

Mobius Architekci, Origami

 

 

Znamienną cechą jest to że architekci starają się uczestniczyć w każdej fazie projektu, od powstania koncepcji po projektowanie wnętrz. - Oferujemy kompleksową obsługę opartą na bliskim kontakcie z inwestorem. Chcemy towarzyszyć naszym klientom w całym procesie powstawania budynku, od momentu kiedy po raz pierwszy wejdą do naszej pracowni aż do chwili, w której przekroczą próg swojego nowego domu - mówi Olczyk.

 

 

 

Preludium House w Krakowie

 

 

Preludium House w Krakowie

 

Front Architects

 

Kolejną pracownia wpisaną na do "Architects Dictionary 2008" magazynu Wallpaper jest grupa Front Architects z Poznania. Pracownia założona została w 2003 roku przez trzech przyjaciół: Pawła Kobryńskiego (38), Wojciecha Krawczuka (35) i Marcina Saksona (33). Wszyscy ukończyli ten sam Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej.

 

Front


Podobnie jak Mobius, pracownia wyspecjalizowała się głownie w architekturze rezydencjonalnej, jednak projektowanie budynków publicznych, czy przemysłowych nie jest im obce.

 


Dostrzeżonym przez Wallpaper atutem pracowni Front jest to, iż w każdym projekcie starają się uwzględnić nowatorskie rozwiązania i najnowsze technologie, na tyle na ile jest to możliwe. Architektura powinna według nich odpowiadać na potrzeby współczesnego człowieka, dlatego główną inspiracją Frontu jest codzienne życie. Natchnieniem stają się miejsca, ludzie, czasem nawet muzyka, czy kino. Jak sami przyznają prace innych architektów są dla nich wciąż wielką lekcją, jednak mimo to wierzą w to, że najlepszą inspiracją jest życie same w sobie.

 

 

SingleHauz

 

 

SingleHauz

 

 

SingleHauz

 

 

Jednym z najgłośniejszych projektów pracowni stał się projekt SingleHauz, czyli pomysł na dom dla współczesnego singla. Według samych projektantów jest on swoistym manifestem, propozycją domu/schronienia dla człowieka Świata Zachodu, gdzie małżeństwo przestaje być jedynym modelem życia. Wolnostojąca kawalerka przeznaczona jest dla 1 osoby i ma ok. 50 m2. Nietypowy dom zainspirowany został przydrogowym billboard'em, i pomyślany został jako obiekt mogący "wpasować" się w niemalże każde miejsce na ziemi: las, morze, jezioro, góry, łąki, ale i z drugiej strony pobocze głównej arterii miasta.

 

 

 

Zobacz także:

 

Dom dla singla projektu Front Architects

 

Dom projektu Mobius Architekci

 

Wywiad z Robertem Koniecznym z KWK Promes

 

 

 

aga

 

 

Skomentuj:

Wallpaper znów docenił Polaków