Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krakowski Salon Secesyjny

red.

 Stylowe ławki, kosze i latarnie, nowa nawierzchnia z kamienia porfirowego i rzeźba przedstawiająca elementy dawnej zabudowy. W centralnym punkcie fontanna i miejsce na scenę - tak za rok ma wyglądać wyremontowany krakowski pl. Szczepański.

 

 

Jeszcze do niedawna był tam parking. Dziś na ukończeniu jest już projekt aranżacji tego miejsca, które po przebudowie ma zmienić się w reprezentacyjny salon miejski. Roboczo ochrzczono go już jako Krakowski Salon Secesyjny.

 


Plac Szczepański jako parking

 

W projekcie zagospodarowania placu znalazło się sześć zdobionych siedmioipółmetrowych latarni. Ich wzór pochodzi z katalogu firmy Józefa Goreckiego z 1912 roku. Oprócz nich na placu pojawi się jeszcze 12 niższych, czteroipółmetrowych latarni i projektowane specjalnie dla pl. Szczepańskiego kosze, kioski gazetowe, ławki z oparciami i bez, a także stojaki na rowery. Wszystkie elementy utrzymane w jednym stylu, nawiązującym do modnej w XIX wieku wiedeńskiej secesji. W tamtym okresie powstało bowiem wiele okolicznych budynków.

 

 

Ławka

 

Latarnia

 

Kosz

 

Na samym placu pojawi się też multimedialny infokiosk, podobny do tego, który stanął na pl. Wszystkich Świętych. Będzie też rzeźba przedstawiająca dawną zabudowę placu wraz z kościołem św. Szczepana (wyburzonym w na początku XIX stulecia), od którego pochodzi nazwa pl. Szczepański. Model wykonany będzie z brązu, kamienia i szkła.

 

 

 

Infokiosk

 

 

Miasto chce, aby remont ruszył jeszcze w tym roku. Projekt powstaje w biurze PKZ Arkona.

 

 

 

Czytaj więcej

 

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Dawid Hajok

 

 

Zobacz także:

 

 

Salon miejski w St Gallen

 

 

Co dalej z Pl. Grzybowskim?

 

 

Trawa w centrum Poznania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj:

Krakowski Salon Secesyjny