Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lofty i biura w starych fabrykach

Aleksandra Hac

Do końca 2011 r. zabudowa Łodzi powiększy się o Fabrykę Biznesu i Centrum Piotrkowska.

 

 

Projekty skalą nie dorównają Manufakturze, która powstała na terenie dawnego imperium Izraela Poznańskiego. Będą się za to mogły z nią mierzyć różnorodnością oferty. Obie inwestycje obejmą budowę hotelu, powierzchni biurowych i food courtu. Będą zachęcały do odwiedzin szerokim wachlarzem restauracji i kawiarni. Czym będą się różniły? Jeden z projektów zakłada wybudowanie kina, drugi loftów.

 

Fabryka biznesu zamiast... fabryki

 

 

 

Dawny Maltex jest własnością firmy Fabryka Biznesu, która zamierza na terenie dawnych zakładów wybudować wielofunkcyjny kompleks.

 

Na ponad trzech hektarach terenu powstanie centrum biznesowo-handlowo-usługowe. Inwestor zamierza odtworzyć usunięte w czasach PRL detale: gzymsy czy wieżyczki. Zostaną zachowane m.in. żeliwne płyty podłogowe, słupy podtrzymujące stropy i suwnica.

 

Stara - nowa fabryka zostanie obudowana współczesną architekturą. Autorem projektu jest znana pracownia Chapman Taylor. Zgodnie z nim, od strony al. Politechniki mają stanąć dwa wysokie budynki. Sama fabryka zostanie przykryta szklaną kopułą.

 

Budowa kompleksu zacznie się w drugiej połowie 2009 r. Rozbiórka fabryki potrwa do końca wakacji. Fabryka Biznesu ma być gotowa do końca 2011 r.

 


Centrum Piotrkowska w dawnej fabryce Franciszka Ramischa

 

 

Fabryka zostanie odrestaurowana i zaadaptowana na biura oraz mieszkania. Na jej wieżę powróci hełm, taki sam jak oryginalny. Inwestor zamierza odtworzyć również bocznicę kolejową, którą dowożono do fabryki bawełnę oraz elementy małej architektury, takie jak ławki czy latarnie. Dziedziniec posesji będzie przykryty szklanym dachem.

 

Od strony ul. Piotrkowskiej stanie kamienica, której wygląd inwestor - firma Orange Property Development (OPD) - uzgodni z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ma uzupełnić zabudowę ul. Piotrkowskiej na przełomie lat 2010 i 2011.

 

Inwestor liczy, że pozwolenie na budowę dostanie jeszcze w tym roku, a pracę będzie mógł rozpocząć na początku przyszłego.

 

Projekt architektoniczny pochodzi z  Pracowni Architektoniczno - Urbanistycznej Lipski i Wujek

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Aleksandra Hac 

 

Czytaj więcej

Zobacz także:

Dlaczego Łódź pozbywa się zabytków?

Specjalna Strefa Sztuki

Promenady Wrocławskie

 

Skomentuj:

Lofty i biura w starych fabrykach