Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Śląskie Oscary architektoniczne rozdane

Tomasz Malkowski

W środę podczas Śląskich Dni Architektury ogłoszono wyniki dwóch najważniejszych w regionie konkursów architektonicznych.

Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie
Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie
Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

 

 

Rozdanie nagród odbyło się w Galerii Architektury przy ul. Dyrekcyjnej 9 w Katowicach. Sala pękała w szwach.

Wyniki nie były dla nikogo zaskoczeniem. Rozbudowa Akademii Muzycznej w Katowicach, Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej zdobyła najwięcej nagród. Przyznano jej nagrodę Architektura Roku Województwa Śląskiego w konkursie organizowanym przez środowisko architektoniczne i nagrodę w kategorii Modernizacja w marszałkowskim konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną.

 

Nagroda Architektura Roku Województwa Śląskiego

 

 

Konior Studio

źródło: Konior Studio

Konior Studio Symfonia

źródło: www.silesia-region.pl

 

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej


Budynek już wcześniej otrzymywał wiele nagród i był doceniany przez środowisko architektoniczne - w międzynarodowym konkursie Brick Award 2008, znalazł się w finałowej grupie 40 najciekawszych ceglanych obiektów świata.

 

W kategorii Architektura marszałkowskiego konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego wygrała Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, która zdobyła też pierwsze miejsce w plebiscycie internautów. Autorami Biblioteki są Wojciech Podleski oraz Iwona Niesporek-Zwarycz.

 

 

Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie


Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

źródło: www.silesia-region.pl

W kategorii Urbanistyka konkursu NPP nagroda przypadła rewitalizacji stawów Amelung w Chorzowie, projektu firmy Abs-Ochrona Środowiska. Tereny zaniedbanego miasta z pogórniczymi stawami z międzywojnia przekształcono w park, gdzie dziś z przyjemnością wypoczywają chorzowianie.

 

Abs-Ochrona Środowiska Chorzów

 

Zaskoczeniem było natomiast nieprzyznanie żadnych wyróżnień w konkursie Architektura Roku.

- Jak na konkurs architektoniczny było w tym roku mało rywalizacji, bo oprócz Symfonii przy Akademii Muzycznej nominowaliśmy tylko dwa obiekty. Na szczęście następne lata zapowiadają się bardzo ciekawie, bo ukończą się budowy kilku interesujących budynków i śląska architektura znów udowodni, ze jest najlepsza w kraju - mówił Robert Konieczny , jeden z jurorów konkursu.

 

Nie przyznano także nagrody Wnętrze Roku.

 

Nagrodę Młodego Twórcy Architektury otrzymała grupa SLAS - Silesian Architecture Studio - założona przez Aleksandra Bednarskiego, Mariusza Komrausa, Tomasza Pokropowicza. Kilka lat temu skończyli gliwicki Wydział Architektury i wyjechali do Irlandii, teraz po powrocie chcą założyć pracownię w Katowicach.

 

SLAS

SLAS

 

Młodzi twórcy mają na swoim koncie sporo sukcesów, w tym wyróżnienie w konkursie koncepcyjnym domu na wodzie Fundacji Animatica oraz główna nagroda w międzynarodowym konkursie Europan.

Dmy na Wodzie

źródło: www.animatica.org

Domy na Wodzie

źródło: www.animatica.org

Grupą SLAS był szczególnie oczarowany Robert Konieczny , który przed prawie dekadą sam otrzymał to wyróżnienie.

 

W tej samej kategorii wyróżniono także: Rafała Paszendę za ciekawe projekty od skali urbanistycznej, aż po dizajnerskie meble oraz Robertowi Skitkowi za dobre realizacje projektów mieszkalnych.

 

Czytaj więcej

 

Tomasz Malkowski

Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

Zobacz więcej:

 

 

Skomentuj:

Śląskie Oscary architektoniczne rozdane