Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Miasto papieskie" w Łagiewnikach

Małgorzata Skowrońska

W sobotę ruszyła budowa "papieskiego miasteczka" - największego i najważniejszego "pomnika" Jana Pawła II w Polsce. Projekt pochodzi z krakowskiej pracowni architektonicznej Andrzeja Mikulskiego.  

Według młodego projektanta Centrum uzyska formę "miasta Jana Pawła II" z placami, uliczkami, parkiem, a nawet małymi Błoniami.

Centrum powstaje na tzw. Białych Morzach, czyli terenach po dawnej fabryce Solvay. Tam właśnie podczas II wojny światowej pracował jako robotnik Karol Wojtyła. Na 10 ha nieużytków zaplanowano m.in. kaplicę i multimedialne muzeum poświęcone papieżowi, centrum wolontariatu, ośrodek dialogu międzyreligijnego, dom spotkań młodzieży, instytut naukowy oraz centrum konferencyjno-wystawowe.

Obiekty o powierzchni nawiązują wyglądem do tradycyjnej zabudowy Krakowa i Rzymu. Wykonane z cegły i białego wapienia mają przypominać miejsca, w których żył i pracował papież.

- To, co nazywamy nowoczesnością, jest trudno rozpoznawalne. Mamy XXI wiek, w którym XX-wieczny modernizm jest już passé - uzasadnia zachowawczą formę projektu Mikulski.

Zwycięski projekt wyłoniła w marcu niejawna kościelna komisja, jednak decydujący głos należał do kard. Stanisława Dziwisza, pomysłodawcy upamiętnienia papieża i pierwszego fundatora, który chwalił projekt za "dużą prostotę i myśl"

Zakończenie budowy szacowanej na ok. 200 mln zł planuje się najwcześniej za pięć lat. W kościelną inwestycję włączyło się miasto. Gmina nie tylko wymieniła z kurią grunty, na których powstaje centrum, ale też - wspólnie z województwem małopolskim - pomoże zbierać fundusze na papieskie miasteczko np.z  pieniędzy europejskich.

Zobacz także:

Jest projekt krzyża JP2 dla Warszawy 

Futurystyczne wizje Białego Domu

Specjalna Strefa Sztuki w Łodzi

    Więcej o:

Skomentuj:

"Miasto papieskie" w Łagiewnikach