Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zapadł wyrok śmierci na dworzec w Katowicach

Tomasz Malkowski

Dworzec kolejowy w Katowicach - arcydzieło architektury późnego modernizmu - zostanie zburzony!   

 

PKP zamiast remontować swój obiekt, postanowiło znaleźć inwestora, który go gruntownie przebuduje. W poniedziałek rzecznik PKP zdradził wyniki negocjacji dotyczących wyłonienia inwestora.

 

Dworzec PKP w Katowicach

 

Niestety, dworzec będzie wyburzony w co najmniej 90 proc., przy czym kolej nie zdradza, czy pozostałe 10 proc. dotyczyć będzie unikatowej konstrukcji hali, czy peronów.

 

 Dworzec PKP w Katowicach

 

 Dworzec PKP w Katowicach

 

Katowicki dworzec to genialna architektura, dzieło tzw. warszawskich tygrysów: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego, Eugeniusza Wierzbickiego - oraz konstruktora Wacława Zalewskiego. Ukończony w 1972 roku, uznawany jest za najlepszy budynekbrutalistyczny w Polsce, a jego betonowe kielichy to konstrukcyjny majstersztyk. Niestety, nieremontowany przez lata popadł w ruinę i zamienił się w targowisko, które odstrasza przyjezdnych.

 

 Dworzec PKP w Katowicach

 

 Dworzec PKP w Katowicach

 

Decyzją władz jest oburzony Robert Konieczny:

 

- Nie mogę uwierzyć, że PKP chce się dopuścić takiego barbarzyństwa. I jakiś architekt zaprojektuje coś w miejscu dworca! Całe środowisko powinno to zbojkotować - powiedział. - To tak, jakby powiedzieć, że w starej tkance miejskiej nie da się wybudować współczesnego budynku. Oczywiście, że się da, a z tego powiązania starego z nowym powstają zawsze najciekawsze rzeczy. Władze kolei zamiast pokątnych rokowań powinny ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na modernizację dworca , w którym głównym warunkiem byłoby zachowanie obecnej hali z kielichami. Na pewno zgłosiliby się najlepsi architekci ze świata, a wynik gwarantowałby świetną architekturę. Niestety, zwyciężył brak świadomości malutkich ludzi, bo jak nazwać władze PKP, które bez wyobraźni chcą zniszczyć Katowice - mówi rozgoryczony Konieczny.

 

 

Jeśli i ty nie zgadzasz się z decyzją władz PKP, wyślij list do redakcji Gazety Wyborczej w Katowicach na adres:

listy@katowice.agora.pl

Przekażemy je władzom kolei oraz ministrowi infrastruktury. Pokażmy, że los unikatowego budynku nie jest nam obojętny!

 

 

Czytaj więcej

 

 

Tomasz Malkowski

Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

Polecamy wywiad Tomasza Malkowskiego z historykiem sztuki prof. dr hab. Małgorzatą Omilanowską na stronach Gazeta.pl Katowice: Wnuki nas przeklną, jeśli wyburzymy dworzec

 

 

Zobacz także:

 

Anglicy chcą walczyć o katowicki dworzec

 

 

Dworzec Główny we Wrocławiu do remontu

 

 

Znikną piętra w Domu Prasy?

 

Skomentuj:

Zapadł wyrok śmierci na dworzec w Katowicach