Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biurowiec termos

Jacek Madeja

Nie będzie miał kaloryferów ani kominków, a w zimie i tak będzie w nim ciepło. Największy pasywny budynek w Europie powstanie w Katowicach. 

 

 

Dom pasywny przed 20 laty wymyślili Niemcy . Policzyli, że ludzie przebywający w pomieszczeniach plus żarówki, komputery, lodówki i inne urządzenia elektryczne wytwarzają tyle ciepła, że wcale nie trzeba montować kosztownego ogrzewania. Wystarczy, że budynek będzie na tyle szczelny, że prawie całkowicie zostaną wyeliminowane straty energii. Dodatkowo ciepło mają dostarczać baterie słoneczne, a jego część ma być nawet odzyskiwana z powietrza, które jest wymieniane w czasie wentylacji.

 

Katowickibiurowiecbędzie pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Ma stanąć przy ul. Konduktorskiej, w miejscu zrekultywowanej hałdy wełnowieckiej cynkowni, tuż obok hali produkcyjno-biurowej, pierwszej inwestycji Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Siedmiokondygnacyjna bryła z zewnątrz niczym nie będzie się różnić od tradycyjnych biurowców .

 

Porównać go można go olbrzymiego termosu z superszczelnymi ścianami i oknami, których nie będzie można otwierać. Komputery mają sterować efektywnym oświetleniem, a nawet kątem nachylenia żaluzji w ciągu dnia, tak żeby do środka wpadało jak najwięcej słońca.

 

Prace mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku, a całkowity koszt inwestycji wyniesie 190 mln zł.

 

Czytaj więcej 

 

 

Jacek Madeja

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

Zobacz także:

 

 

Supernowoczesny Szpital powstanie w Gdańsku

 

Inteligentny budynek Politechniki Gdańskiej 

 

Eko-miasto powstanie w Hiszpanii

  

 

Skomentuj:

Biurowiec termos