Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Termo Organika Gaudi Projekt - rozstrzygnięty

red

Bloki wcale nie muszą być szare i brzydkie.

Nagroda Specjalna, Bogna Hamryszczak
Nagroda Specjalna, Bogna Hamryszczak
Nagroda Specjalna, Bogna Hamryszczak

 

Na ogłoszony w maju konkurs odpowiedziało prawie 70 twórców - profesjonalistów i amatorów z całej Polski. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować oryginalną elewację, która spełni rolę niepowtarzalnej fasady i jednocześnie termoizolacji. Mogli sami znaleźć budynek do ocieplenia lub zająć się jednym z trzech standardowych i modelowych bloków zaproponowanych do metamorfozy przez organizatorów konkursu.
90 % uczestników konkursu przysłało projekty bazujące na modelowych budynkach.

 

Jurorzy składające się z autorytetów świata sztuki, architektury i budownictwa, pod przewodnictwem Andy Rottenberg zgodnie postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną za projekt, który mocno wyróżniał się na tle pozostałych "odważną wizją artystyczną". Jego autorką jest Bogna Hamryszczak - studentka grafiki na krakowskiej ASP oraz Szkoły Projektowania Ubioru:

 

Według zdobywczyni Nagrody Specjalnej, elewacja budynku może pełnić podobną rolę co ubranie człowieka, zaznaczający jego odmienność. Jest zewnętrzną powłoką nadającą indywidualny charakter poszczególnym budynkom. Zaprojektowana przez nią elewacja ma być elementem ruchomym, zdejmowanym podobnie jak ubranie. Składa się z modułów, które mogą być przeznaczone i montowane w całości lub fragmentarycznie na innych budynkach.

 

Jedną z głównych inspiracji była tkanina

 

Jak sama mówi jej główną inspiracją jest tkanina, rzeźba i grafika. W pracy widać szczególne wpływy twórczości Zahy Hadid, która również wprowadza do swej architektury elementy rzeźbiarskie. Autorka współpracuje obecnie z krakowskim architektem Bartoszem Haduchem.

 

 

Równorzędne nagrody w wysokości 7 tys. złotych otrzymali twórcy trzech prac:

 

Żaklina Nowodworska i Michał Podgórczyk z Trójmiasta

 

Twórcy nagrodzonej pracy Los Koloros Żaklina Nowodworska i Michał Podgórczyk rozmieścili wokół okien budynku kolorowe szyby. W efekcie powstała fasada zmieniająca się w zależności od warunków oświetleniowych. Jak sami mówią - wszystko po to, by subtelnie pobudzać przechodniów oraz mieszkańców swą ciepłą gamą kolorów.

 

 

Paweł Karpa z Grodźca

 

Paweł Karpa, student wrocławskiego Wydziału Architektury zaproponował oszczędną fasadę,  która daje ciekawe efekty światłocieniowe. Przestrzenny wygląd uzyskał dzięki specjalnym podziałom płyty styropianowej, która tworzy powtarzalne ukośne moduły.

 

Anna Ryplewska ze Szczecina

 

Anna Ryplewska studentka architektury krajobrazu ze Szczecina wykorzystała w pracy żywioły: Wodę, Ognień. Ziemię i Powietrze. Firmowym znakiem tego projektu jest "falująca elewacja" nawiązująca do morskiej fali:

 

 

Na stronie konkursowej www.termoorganikagaudiprojekt.pl dostępne są wszystkie prace, które dotarły do ścisłego finału konkursu. Firma przekaże je wszystkim tym, którzy chcą wykonać oryginalną termomodernizację i pomoże w jego realizacji.

 

 

- Mamy nadzieję, że na podstawie konkursowych prac powstaną niezwykłe fasady budynków. Chcielibyśmy zaznaczyć, że jeśli znajdzie się zainteresowany inwestor, to spróbujemy pomóc w realizacji projektów - mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki.

 

 

 

 

Zobacz więcej wizualizacji

 

 

red.

 

 

Zobacz także: 

 

 

Sposób na elewację

 

 

Fasada jak plaster miodu

 

 

Miasto jest dla ludzi

 

 

Skomentuj:

Termo Organika Gaudi Projekt - rozstrzygnięty