Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szkieletor jednak nie urośnie

Dawid Hajok

Największy architektoniczny Koszmar Krakowa czeka proste dokończenie zbieżne z koncepcją z końca lat 60. ubiegłego wieku.   

 

 

Wojewódzka Rada Konserwatorów zdecydowała, że "szkieletor " nie będzie wyższy, nie zostanie też nakryty szklano-stalowym zwieńczeniem. Z siedmiu wariantów przygotowanych przez niemieckiego architekta prof. Hansa Kollhoffa konserwatorzy wybrali rozwiązanie minimum, które upodobnia budowlę do wielkiego kloca rodem z PRL-u.

 

 

Szkieletor

Projekty przebudowy Szkieletora. Obecnie na realizację ma szansę pierwszy z lewej

 

"Jesteśmy bardzo rozczarowani decyzją WROZ i nie możemy ukrywać, że całkowicie jej nie rozumiemy. Decyzji absurdalnej, która sprawi, że zepsuta zostanie cała koncepcja proporcji budynku. Stanie się on ciężki, niezgrabny i absolutnie pozbawiony stylu. Taki właśnie budynek zaprojektowali krakowianom biegli od ochrony zabytków" - komentuje decyzję rady w oświadczeniu przedstawiciel inwestora Henryk Gaertner z GD&K Group.

 

 

W tej sytuacje - zdaniem inwestora - istnieje zagrożenie, że nie będzie już ani architektonicznego, ani komercyjnego sensu kontynuowania w tym projekcie współpracy z niemieckim architektem .

 

 

Czy to koniec szans na szybką przebudowę straszącego od lat budynku? Inwestor może odwołać się jeszcze od decyzji konserwatora do ministra kultury. Decyzji jeszcze nie podjął. Pewne, że "szkieletor " będzie straszył dłużej.

 

 

 

Dawid Hajok

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

 

Czytaj więcej

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Szkieletor urośnie o 110 metrów

 

 

Szkieletor jak Empire State Building

Skomentuj:

Szkieletor jednak nie urośnie