Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieżowce zdominują stolicę?

Michał Wojtczuk

Cztery asymetrycznie ustawione wieżowce, w tym jeden 300-metrowy, a drugi w parku Świętokrzyskim - to tylko część założeń pomysłu na nowe centrum Warszawy.

 

 

 

Nowy plan zagospodarowania pl. Defilad został opracowany przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju i zrywa z dotychczasową koncepcją eliptycznego bulwaru wokół Pałacu Kultury. Zakłada on wytyczenie na placu krzyżujących się pod kątem prostym ulic. Do takiej koncepcji przekonywali ekipę Hanny Gronkiewicz-Waltz młodzi urbaniści z Forum Rozwoju Warszawy, którzy opracowali własny projekt planu zagospodarowania pl. Defilad. Pani prezydent publicznie go chwaliła i obiecywała, że jego elementy zostaną wykorzystane w ostatecznej wersji planu.

 

Projekt zagospodarowania pl. Defilad Forum Rozwoju Warszawy

 

 

Najważniejsze arterie na pl. Defilad to obsadzone szpalerami drzew odrodzona Chmielna na południe od Pałacu Kultury i nowa ulica wzdłuż parku Świętokrzyskiego (na północ od PKiN). U zbiegu ul. Emilii Plater z tymi dwiema drogami plan przewiduje miejsce na nowe, bardzo wysokie wieżowce: przy neo-Chmielnej - 250 m, a w narożniku z ulicą "parkową" - aż 300 m.

 

Niewiele niższy, 280-metrowy wieżowiec plan proponuje ulokować na terenie dzisiejszego parku Świętokrzyskiego. Park na odcinku przy ul. Emilii Plater stałby się dwukrotnie węższy. Przeciwko takiej inwestycji protestowali w przeszłości nie tylko ekolodzy, ale też Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz teoretycznie doradzająca prezydent stolicy Rada Architektury i Rozwoju Miasta. Hanna Gronkiewicz-Waltz mimo tych głosów sprzeciwu forsuje tę inwestycję. Kilka tygodni temu zapowiedziała, że wieżowiec w parku będzie i już. 

 

Czwarty bardzo wysoki wieżowiec - 230 m - stanąłby nie przy ul. Emilii Plater, ale w głębi placu, mniej więcej na wysokości Muzeum Techniki, przy skrzyżowaniu planowanych ulic będących przedłużeniem Widok i Pankiewicza. Dzięki takiemu usytuowaniu tych czterech wieżowców uzyskano by pewną asymetrię ich kompozycji i nie tworzyłyby one ramy podkreślającej znaczenie Pałacu Kultury. Kolejne dwa wysokie budynki - bliźniaki po 120 m, czyli mniej więcej rozmiarów hotelu Forum - powstałyby również w głębi placu, przy neo-Chmielnej.

 

 

Projekt przygotowany przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju

 

 

Mniej więcej na wysokości dzisiejszego placyku przed wejściem do stacji metra Centrum plan proponuje postawić niski, 30-metrowy, ale bardzo oryginalny budynek. Ma to być nowa ikona stolicy.

 

Nowa zabudowa nie doszłaby do pierzei Al. Jerozolimskich. 30-metrowe budynki byłyby wycofane o kilkadziesiąt metrów.Nowy plan zagospodarowania proponuje ścisłą integrację placu Defilad z resztą miasta za pomocą przejść dla pieszych gęsto wytyczonych na ul. Świętokrzyskiej, Marszałkowskiej, w Al. Jerozolimskich i na ul. Emilii Plater.Procedura zmiany studium jest już uruchomiona, ale nawet najwięksi optymiści nie wierzą, że nowe studium może być gotowe wcześniej niż w 2010 r.

 

 

Czytaj więcej

 

Michał Wojtczuk

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

Zobacz także:

 

Projekt FRW na Centrum Warszawy 

 

 Wielkie jezioro zamiast Pałacu Kultury

 

Wieżowce na pl. Defilad, Marszałkowska w tunelu? 

 

Skomentuj:

Wieżowce zdominują stolicę?