Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Uniwersus pod ochroną

Michał Wojtczuk

"Antymiejski maszkaron" czy "dobro kultury współczesnej"? Ostry spór o warszawski Uniwersus, który w przeciwieństwie do zburzonego Supersamu ma być chroniony przed rozbiórką.

 

 

W 1975 r. zaprojektowali go architekci pod kierownictwem Leszka Sołonowicza. Otwarty w 1980 r. początkowo miał być pawilonem ekspozycyjnym poświęconym radzieckiej myśli technicznej. Stał się księgarnią państwowego przedsiębiorstwa Dom Książki.

 

Przy okazji prac nad planem zagospodarowania rejonu Sielc firma Selko Industries, która jest dziś właścicielem budynku i wynajmuje w nim biura, złożyła wniosek o wyburzenie Uniwersusa i zastąpienie go nowym budynkiem z 55-metrową wieżą. Firma argumentuje, że nie był projektowany na cele biurowe i nie jest zupełnie przystosowany, aby pełnić takie funkcje. Właściciel przekonuje również, że budynek źle się starzeje i nie da się go zmodernizować.

 


Wnioski do planu rozpatrzyła właśnie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i wykluczyła rozbiórkę Uniwersusa. - Nie pozwala na to studium zagospodarowania przestrzennego, którego częścią jest lista budynków stanowiących dobro kultury współczesnej. Okazuje się, że jest na niej również Uniwersus.

 

W analizie wykonanej na zlecenie właściciela prof. Konrad Kucza-Kuczyński tak opisuje budynek: "To mało zręczne korzystanie z nurtu japońskiego brutalizmu lat 60. czy też pozorny strukturalizm w duchu architektury radzieckiej lat 70.".


Uniwersusa broni Rafał Szczepański, były prezes warszawskiego SARP, za którego kadencji opracowano listę cennych budynków - To wyraz nurtu ekspresjonizmu, a w Warszawie nie ma wiele wartościowych przykładów tej architektury - twierdzi.Plan zagospodarowania Sielc uniemożliwiający przebudowę Uniwersusa prawdopodobnie zostanie uchwalony na przełomie tego i przyszłego roku. Nieznany jest termin przyjęcia planu pl. Unii Lubelskiej obejmującego teren Supersamu, choć do jego opracowywania miasto przystąpiło pół roku wcześniej. Supersam nie doczekał takiej opieki, jaką będzie mieć zapewniony Uniwersus, choć również znalazł się na liście przygotowanej przez warszawskie Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Otwarcie pierwszego sklepu samoobslugowego w Warszawie - SupersamCzytaj więcejMichał Wojczuk

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
 
 
 
 
 
 
Zobacz także:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Skomentuj:

Uniwersus pod ochroną