Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Katowicki dworzec nie musi być supermarketem

Przemysław Jedlecki

Historia dworca kolejowego w Gdyni do złudzenia przypomina perypetie z dworcem w Katowicach. Ten pierwszy nie zostanie jednak zburzony, a na jego modernizację PKP otrzymają dotację z Unii Europejskiej.  

5858662 https bi
fot. www.galeriamalta.pl

 

Wybudowany w 1959 roku dworzec w Gdyni również przez lata niszczał, a jego wizytówką były brud i smród. I jak w Katowicach, mówiło się o jego wyburzeniu. - PKP chciały tak przebudować nasz dworzec, że właściwie byłaby to rozbiórka - mówi dr Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni .


Hirsch, jeden z tych, którzy dworca postanowili bronić, za najlepszy oręż uznał wpisanie socrealistycznego gmachu do rejestru zabytków. Nie było to proste, bo - jak mówi - część mediów publikowała zdjęcia z zapuszczonego dworca i pytała, jak można uczynić zabytkiem coś z czasów PRL-u. Hirsch miał jednak wsparcie władz Gdyni i kilka miesięcy temu dworzec oficjalnie został zabytkiem. - Dzięki temu został ocalony - mówi konserwator.

 


Teraz okazuje się, że PKP mają otrzymać unijną dotację na remont dworca w Gdyni. Za 135 mln zł zostanie on odnowiony według zaleceń konserwatorów. Dodatkowo po remoncie powstanie przy nim centrum przesiadkowe. W jednym miejscu będzie można korzystać z autobusów PKS-u, komunikacji miejskiej i pociągów.

 

 

Przykład Gdyni dowodzi, że kolej mogłaby bez oglądania się na inwestorów zmodernizować dworzec w Katowicach , tak aby pozostał on dworcem. Jego przebudowę kolej negocjuje jednak z firmą Neinver Polska, specjalizującą się w budowie centrów handlowych. Stąd obawy części mieszkańców Katowic i architektów, że zamiast dworca stanie tu supermarket.

 

 Czego można się spodziewać po Neinver Polska? Firma znana jest z inwestycji, których architektura nie zachwyca, jak outlety czy centra handlowe. Na zdjęciu wizualizacja centrum Malta, które Neinver buduje w Poznaniu

 

SARP chce złożyć u wojewody wniosek o wpisanie hali dworca PKP do rejestru zabytków. To będzie już drugie pismo w tej sprawie. Pierwsze napisała dr Irma Kozina, historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego.

 

 

 


 

Zobacz katowicki dworzec na panoramicznym zdjęciu (Sterowanie panoramą: klawisz Shift - zbliżanie, klawisz CTRL - oddalanie, klawisz myszy - przesuwanie i obracanie)

 

 
 

Czytaj więcej

 

 

 

Przemysław Jedlecki

źródło: Gazeta Wyborca Katowice

 

 

Zobacz także:

 

 

Zapadł wyrok śmierci na Dworzec w Katowicach

 

Wpiszę katowicki dworzec na listę zabytków! 

 

Nagrody SARP dla Tomasza Koniora 

Skomentuj:

Katowicki dworzec nie musi być supermarketem