Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepszy obiekt z widokiem na niebo

Dawid Hajok

Obserwatorium astronomiczne autorstwa pracowni K2 Architekci uznane zostało za najlepszy obiekt użyteczności publicznej Małopolski.

 

 

Decyzja o lokalizacji tego niepozornego budynku, obłożonego w całości lokalnym, charakterystycznym dla regionu piaskowcem, nie była przypadkowa.  Obserwatorium na górze Lubomir w Węglówce zostało wzniesione na zgliszczach dawnego obserwatorium, z którego Lucjan Orkisz odkrył pierwszą polską kometę. Spalone przez Niemców w czasie II wojny światowej, 63 lata czekało na odbudowę. I doczekało się. Wkrótce z Lubomira znów można będzie obserwować niebo. Astronomowie liczą, że może nawet uda im się odkryć kolejne "polskie" komety.
W tym roku budowla, zaprojektowana w pracowni K2 Architekci z Krakowa, zdobyła Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza. Obserwatorium uznano za najlepszy obiekt użyteczności publicznej Małopolski. Inicjatorem przyznawanej co dwa lata nagrody są władze województwa. Konkurs organizowany jest przy współpracy z oddziałami: krakowskim i podhalańsko-nowosądeckim Stowarzyszenia Architektów Polskich. W konkursie rywalizują najlepsze współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Jury konkursu doceniło obiekt za dobre wpisanie go w naturalne otoczenie krajobrazowe, prostotę formy architektonicznej - dobrze odzwierciedlającej charakter obiektu - oraz trafne użycie kamienia naturalnego jako podstawowego tworzywa budowlanego. Postanowiono docenić także decyzję władz samorządu lokalnego o budowie obiektu kreującego szczególny rodzaj przestrzeni publicznej, pełniącego obok swojej funkcji podstawowej również rolę edukacyjną.

 

Czytaj więcej

 

 

Dawid Hajok

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

 

Zobacz także:

 

 

Studenci projektują 10 krakowskich placów

 

 

Szkieletor jednak nie urośnie

 

 

Betonowy bunkier pod Wawelem?

Skomentuj:

Najlepszy obiekt z widokiem na niebo