Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czesi odbudują modernistyczną kawiarnię

Marcin Czyżewski

Przed laty słynęła z nowoczesnej architektury, na kawę wpadała tu cieszyńska śmietanka towarzyska, a przy stolikach interesów dobijali przemytnicy. Teraz replika budynku dawnej kawiarni Avion będzie turystyczną atrakcją na brzegu Olzy.

 

 

Słynna przedwojenna kawiarnia Avion powstała w 1933 roku na rogu Saskiej Kępy i alei Masaryka w Cieszynie. Na fasadzie budynku znajdowały się napisy po czesku, niemiecku i polsku: Kavarna - Kaffeehaus - Kawiarnia.

 

 

- To było bardzo awangardowe miejsce, wyróżniało się modernistyczną architekturą zestawioną z sąsiednimi XIX-wiecznymi kamienicami. Bywała tam śmietanka towarzyska z obu stron Olzy. Co ciekawe, kelnerem przez pewien czas był Murzyn, a przy stolikach zbierali się też różnej maści przemytnicy, którzy ze względu na położenie lokalu tuż przy granicznym moście dobijali tam ciemnych interesów - mówi Mariusz Makowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

 

 

Replika będzie gotowa w 2010 roku. Oprócz niej, zostanie przeprowadzona również rekonstrukcja granicznego mostu Przyjaźni oraz sąsiedniego parku Masarykowe Sady. Będzie to miejsce na organizowanie koncertów, wystaw, spotkań. Tu powstanie również kawiarnia, zgodnie z pierwotna funkcją budynku.Cała inwestycja zostanie zrealizowana dzięki polsko-czeskiemu programowi: "Ciesz się Cieszynem - Ogród dwóch brzegów", którego celem jest atrakcyjne zagospodarowanie terenów po obu stronach Olzy.

 

 

Czytaj więcej

 

 

Zobacz także:

 

Plebiscyt tuż tuż - prześlij nam swoje nominacje 

 

Osiedle w Pradze 

 

Dwa wyjątkowe biurowce

 

Skomentuj:

Czesi odbudują modernistyczną kawiarnię