Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

Sylwia Wilczak

Po latach niepewności, Poznań wybuduje nareszcie nowe skrzydło Biblioteki Raczyńskich. Minister kultury przyznał 42 mln zł dotacji ze środków unijnych na jej budowę.     

 

 

Rozbudowę Biblioteki Raczyńskich planowano na tyłach istniejącego gmachu od bardzo dawna. Teren pod tę inwestycję przekazał bibliotece jeszcze jej fundator Edward hrabia Raczyński. W 1993 r. - przez pomyłkę ówczesnego wojewody Włodzimierza Łęckiego - teren oddano Telekomunikacji Polskiej SA w wieczyste użytkowanie.

 

Kiedy parę lat później Telekomunikacja ogłosiła, że zamierza na tyłach biblioteki postawić swój biurowiec, zaczęły się protesty zwolenników rozbudowy poznańskiej książnicy. Walka o to, by teren wrócił do Biblioteki Raczyńskich, trwała dobrych kilka lat.

 

Autorem projektu nowego skrzydła Biblioteki jest warszawska pracownia JEMS Architekci, wyłoniona na drodze konkursu architektonicznego w2003 roku.

 

Co znajdzie się wewnątrz? Na parterze - kawiarnia z prasą i dostępem do internetu oraz księgarnia i galeria sztuki. Na pierwszym piętrze - wypożyczalnia oraz stanowiska komputerowe dla czytelników. Drugie piętro to enklawa czytelni: zaplanowano czytelnię ogólną, czasopism bieżących oraz multimedialną. Trzecie piętro zajmie dział zbiorów specjalnych (najcenniejsza część zasobu biblioteki) oraz pracownie, w tym konserwatorsko-introligatorska, a także archiwum. Czwarte i piąte piętro przeznaczono na magazyny zbiorów bibliotecznych. A pod budynkiem znajdą się dwie kondygnacje parkingów podziemnych.

 

W grudniu 2008 r. biblioteka otrzymała pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku 2010 r. rozpocznie się budowa. Dzięki rozbudowie biblioteka zyska blisko 11 tys. m kw. nowej powierzchni.

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej 

 

Sylwia Wilczak

źródło: Gazeta.pl Poznań

 

 

Zobacz także:

 

Minimalistyczny pawilon miejski od JEMS Architekci

 

Wieżowiec Zahy Hadid ofiarą kryzysu

 

Lofty i biura w starych fabrykach

 

Skomentuj:

Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu