Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Punkt dla Łodzi - nowa akcja GPO

red.

Czy kolejna inicjatywa młodych łodzian z Grupy Pewnych Osób zachęci również innych do tworzenia podobnych organizacji w swoich miastach? Miastomaniacy ruszają z kolejną szeroko zakrojoną akcją miejską.

 


Grupa Pewnych Osób poznała się na internetowym forum "Gazety" Z czasem forumowicze stworzyli formalną grupę, aby działać w "realu". GPO zrzesza każdego, kto chce dbać o przestrzeń publiczną i robić coś dla wspólnego dobra miasta. Jej członkowie działają zupełnie bezinteresownie i dlatego pragną pozostać anonimowi. Tym razem tajemnicze osoby nie zamierzają jednak sadzić trawy, czy urządzać pogrzebu łódzkim fabrykom. Miastomaniacy rozpoczynają kolejną szeroko zakrojona akcję miejską pod nazwą Punkt dla Łodzi, która ma na celu pokazać przyjazną stronę miasta.

 

- Chcieliśmy wyróżnić godne naśladowania inwestycje, działania i inicjatywy wpływające pozytywnie na wygląd miasta. Pragniemy uhonorować osoby, które włożyły trochę wysiłku i wyobraźni w polepszenie estetyki swojego otoczenia. - mówią przedstawiciele GPO

 

Punkt dla Łodzi to wyróżnienie za nieprzeciętne podejście do spraw estetyki i kształtowanie lepszych norm estetycznych w społeczeństwie. Punkt może otrzymać starannie zaprojektowana witryna sklepowa, klimatyczny ogródek kawiarniany, przykład ciekawie zaaranżowanej przestrzeni miejskiej, ale także interesujące wydarzenie kulturalne lub osoba, która wnosi swoim działaniem coś pozytywnego w krajobraz miasta. Zarówno rzecz drobna, jednostkowa, jak i wielka inwestycja obejmująca zespół budynków. Każdy może zgłosić swą kandydaturę, która powinna zawierać się w działaniach z ostatnich 5 lat.

 

- Ale uwaga, punktów nie przyznajemy urzędnikom na przykład za czysty przystanek lub zadbany trawnik - informuje smakaroni. - To należy do ich obowiązków. My nagradzamy inwencję!

 

 

 

 

 

 

To już nie pierwsza tego typu akcja Pewnych Osób. W ubiegłym roku GPO zorganizowała konkurs na Czarne Kropy, który obnażył słabe strony miasta. Za pośrednictwem mediów zaapelowali do łodzian o przysyłanie kandydatur na najbrudniejsze miejsca w mieście. Konkurs okazał się strzałem w dziesiątkę - przyszło ponad 200 kandydatur i co najważniejsze, sprawa dotarła do Ratusza. Wiceprezydent i przewodniczący Rady Miasta uznali wówczas zgodnie, że taka akcja jest "drogą do tworzenia wspólnego ruchu na rzecz ładu i porządku". Ku przestrodze otrzymali od GPO raport i folder dotyczący najbardziej wstydliwych miejsc pt. "Łódź. Przewodnik dla urzędników miejskich".

 

 

 

Największe czarne kropy przypadły:

 

1. Odcinek ul. Zachodniej od ul. Zielonej do ul. Ogrodowej, zwany "ścianą płaczu"

 

2. Dworzec Łódź Fabryczna

 

3. Tzw. "Chinatown" w starej fabryce przy ul. Piotrkowskiej między ul. Roosevelta i ul. Nawrot

 

 

Czarne Kropy

 

W tym roku młodzi społecznicy chcą pokazać, że miasto zmienia się również na lepsze. - Chcieliśmy pokazać, że Łódź to nie tylko krzywe krawężniki, dziurawe ulice, rozjeżdżone trawniki, brudne elewacje - mówią wićka i smakaroni z Grupy Pewnych Osób.

 

Tym razem do udziału w konkursie zaproszono artystów i specjalistów od przestrzeni miejskiej. I tak po otrzymaniu wszystkich zgłoszeń jury wyodrębni kategorie, w których przyzna nagrody. Spośród zgłoszonych kandydatur Punkty dla Łodzi przyzna jury w składzie: Jerzy Grzegorski - Galeria Wschodnia,  Krzysztof Candrowicz -  Łódź Art Center, Andrzej Chętko - wykładowca ASP, Włodzimierz Adamiak - Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, Małgorzata Hanzl - Politechnika Łódzka, Jakub Polewski - Stowarzyszenie Fabrykancka, Marcin (smakaroni) - GPO, Witek (wićka) - GPO

 

 Przykładowa nominacja do Punktu dla Łodzi

Przykładowe zgłoszenie do konkursu Punkt dla Łodzi

 

 

- Głównie zależy nam na tym, żeby coś zmieniać. Chcemy uzmysłowić ludziom, że warto promować atrakcyjny, elegancki i europejski wizerunek Łodzi. Bo żeby zrobić w Łodzi ogródek w stylu paryskim, wystarczy kilka małych stolików i krzesełek postawionych obok skwerku posianego trawą. To naprawdę niewiele - mówi smakaroni. I dodaje: - Pewnie, że najłatwiej jest zastawić łódzki deptak wielkimi stołami do piwa i drewnianymi ławkami. Ale nie każdy lubi siedzieć w stodole. Ja nie lubię.

 

 

 

 


 

Kandydatury do konkursu może zgłaszać każdy. Należy je przysyłać najpóźniej do 31 marca na adres:

 

grupa.pewnych.osob.lodz@gmail.com 

 

 


 

 

Nad akcją patronat objęła BRYŁA oraz CommunityPlanning.net - sieć organizacji uświadamiających społecznościom lokalnym ich wpływ w tworzeniu najbliższego otoczenia.

 

Już wkrótce na łamach BRYŁY będzie można zagłosować na najlepszy Punkt dla Łodzi według internautów. 

 

 

aga

źródło: Gazeta Wyborcza Łódź oraz www.gpo.blox.pl

 

 

 

 

Zobacz także:

 

Miastomaniacy w obronie estetyki miejskiej

 

Miasto jest dla ludzi

 

Która Makabryła najgorsza?

 

 

Skomentuj:

Punkt dla Łodzi - nowa akcja GPO