Zielone światło dla Cricoteki
Jest pozwolenie na budowę nowej siedziby Cricoteki mieszczącej Muzeum Kantora. Futurystyczny gmach, którego realizacja ruszy już w wakacje, odmieni pejzaż bulwaru Podolskiego w Krakowie.
Cricoteka - ośrodek dokumentujący życie i twórczość Tadeusza Kantora - ma znaleźć siedzibę w dawnej zaniedbanej elektrowni przy ul. Nadwiślańskiej, w przyszłym muzeum tego wielkiego artysty. Jej projekt został wyłoniony w międzynarodowym konkursie ponad dwa lata temu. Zwyciężyło konsorcjum krakowskich biur architektonicznych - Wizji Stanisława Deńki insMoon Studio Piotra Nawary oraz Agnieszki Szultk.
- Teraz nic nie stoi już na przeszkodzie, abyśmy przystąpili do budowy - stwierdza Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki. - Architekci kończą opracowywanie projektu wykonawczego. Czekamy jeszcze na ostateczny kosztorys inwestorski i za dwa, najdalej trzy miesiące będziemy podpisywać umowę na dofinansowanie budowy z pieniędzy unijnych - zaznacza Zarzecka. Projekt znalazł się bowiem na liście 16 kluczowych inwestycji, które otrzymały obietnicę unijnego współfinansowania i mają być realizowane w Małopolsce w latach 2007-2013.
Nowa siedziba Cricoteki ma na stałe odmienić pejzaż nabrzeża po stronie starego Podgórza. Architekci z konsorcjum IQ2 starali się, aby koncepcja muzeum nawiązywała do klimatu, jaki tworzy sąsiedztwo rzeki. Ale budowla ma również przykuwać uwagę i stworzyć nowoczesną przeciwwagę dla historycznych symbol miasta. Projektanci uznali więc, że budynek będzie miał postać przęsła mostu przerzuconego nad starą elektrownią.
Nowa (podwieszona) części, w której powstanie około 800 m kw. powierzchni, podzielona zostanie po połowie na części z ekspozycją stałą i czasową. W tej drugiej prezentowane będą wydarzenia z zakresu sztuki współczesnej. Z kolei w zaadaptowanej części zabytkowej elektrowni powstanie wielofunkcyjna przestrzeń koncertowo-teatralno-wystawowa.
Pomysłodawcom zależy, aby budynek - na wzór zachodnich muzeów - nie był tylko pustą instytucją, ale stał się bijącym sercem dzielnicy.
Czytaj więcej
Dawid Hajok
źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Zobacz także:
Rzeszowski projekt rewitalizacji bloków
- Więcej o:
- kraków
- muzeum
- ns moon studio
Element Urban Talks. Trzy dni o architekturze, mieście i człowieku
Hala 100-lecia Cracovii - jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce
W Krakowie powstanie artystyczny park inspirowany sztuką Antonio Gaudiego
Kameralny obiekt mieszkalny w atrakcyjnej i spokojnej dzielnicy Krakowa
Nowoczesny i oryginalny dom jednoosobowy o powierzchni 40 m2
Przegorzały: trzy niezwykłe budynki na wzgórzu
ArKITekczer tygodnia: ścięta głowa króla
ArKITekczer tygodnia: Bizancjum w Krakowie