Szyb Krystyna czeka metamorfoza
Niebawem rozpocznie się rewitalizacja bytomskiego szybu Krystyna. W projekcie biorą udział znane pracownie, takie jak Medusa Group, czy Konior Studio. O tym, jak ostatecznie będzie wyglądała wieża, mogą zdecydować również internauci.
Bytomski szyb Krystyna to pierwsza spośród górnośląskich ceglanych wież kopalnianych i wodnych, która doczeka się rewitalizacji z takim rozmachem. Z pomysłem ożywienia terenów po dawnej kopalni Szombierki wyszedł Michał Goli, śląski przedsiębiorca, właściciel katowickiego salonu Toyoty. Jako zapalony golfista zamarzył, żeby zdegradowaną dolinę rzeki Bytomki zamienić w pełnowymiarowe pole gry.
Na górniczych terenach, oprócz pola golfowego, mają powstać osiedle mieszkaniowe, hotel i centrum handlowo-rozrywkowe. Centralnym punktem będzie "Krystyna", której charakterystyczna bryła przypomina pyrlik, górniczy młotek.
- To miejsce o niepowtarzalnym klimacie, dlatego zdecydowaliśmy, że na jego zagospodarowanie rozpiszemy konkurs wśród najlepszych pracowni architektonicznych w regionie - podkreśla Goli.
Projektanci ze studiaMedusa Group, która jest jednym z prekursorów rewitalizacji obiektów poprzemysłowych w Polsce, zaproponowali stworzenie hotelu w nowoczesnym budynku, który będzie przylegał do wieży. W taki sam sposób chcą wybudować windę, a wnętrze wieży zachować w jak najmniej zmienionym stanie wraz z kołami wyciągowymi i stalową konstrukcją. Największe wrażenie robi "zawieszony" między piętrami szklany basen.
Wybudowanie drugiej wieży, w opozycji do masywnej Krystyny lekkiej i nowoczesnej, to koncepcja Konior Studio. Budynek ma mieścić luksusowy 5-gwiazdkowy hotel.
Z kolei GC Investment przedstawiła pomysł olbrzymiej szklanej bryły. W jej wnętrzu miałaby powstać stacja kolejki linowej, tak, żeby lepiej skomunikować zrewitalizowany szyb z centrum miasta, które teraz oddzielają tory kolejowe.
Najbardziej ekstrawagancki jest chyba jednak pomysł projektantów z JK Architekci (Jagiełło Krysiak Architekci). Zaproponowali, by w sąsiedztwie szybu postawić siedem wież, z których każda będzie mieć inne funkcje.
Wszystkie koncepcje zostały opisane na stronie www.szybkrystyna.pl. Tutaj również swoje zdanie mogą wyrazić internauci.
ZOBACZ WSZYSTKIE PROPOZYCJE W GALERII
- Konkurs rozstrzygniemy do końca marca. Na pewno weźmiemy pod uwagę opinie mieszkańców. Nie wykluczamy też, że jakaś część zwycięskiej koncepcji zostanie zmodyfikowana - mówi Marek Mutke, prezes spółki Armada Development, która została powołana do realizacji inwestycji.
Czytaj więcej
Jacek Madeja
źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Zobacz także:
Hala sportowa w Bytomiu autorstwa Maćkowa
POLSKA BRYŁA z Tomaszem Koniorem