Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szyb Krystyna czeka metamorfoza

Jacek Madeja

Niebawem rozpocznie się rewitalizacja bytomskiego szybu Krystyna. W projekcie biorą udział znane pracownie, takie jak Medusa Group, czy Konior Studio. O tym, jak ostatecznie będzie wyglądała wieża, mogą zdecydować również internauci.

 

 

Bytomski szyb Krystyna to pierwsza spośród górnośląskich ceglanych wież kopalnianych i wodnych, która doczeka się rewitalizacji z takim rozmachem. Z pomysłem ożywienia terenów po dawnej kopalni Szombierki wyszedł Michał Goli, śląski przedsiębiorca, właściciel katowickiego salonu Toyoty.  Jako zapalony golfista zamarzył, żeby zdegradowaną dolinę rzeki Bytomki zamienić w pełnowymiarowe pole gry.

 

 

Na górniczych terenach, oprócz pola golfowego, mają powstać osiedle mieszkaniowe, hotel i centrum handlowo-rozrywkowe. Centralnym punktem będzie "Krystyna", której charakterystyczna bryła przypomina pyrlik, górniczy młotek.


- To miejsce o niepowtarzalnym klimacie, dlatego zdecydowaliśmy, że na jego zagospodarowanie rozpiszemy konkurs wśród najlepszych pracowni architektonicznych w regionie - podkreśla Goli.

 

 

Projektanci ze studiaMedusa Group, która jest jednym z prekursorów rewitalizacji obiektów poprzemysłowych w Polsce, zaproponowali stworzenie hotelu w nowoczesnym budynku, który będzie przylegał do wieży. W taki sam sposób chcą wybudować windę, a wnętrze wieży zachować w jak najmniej zmienionym stanie wraz z kołami wyciągowymi i stalową konstrukcją. Największe wrażenie robi "zawieszony" między piętrami szklany basen.

 

 Szyb Krystyna ze szklanym basenem, projekt Medusa Group

 

 

Wybudowanie drugiej wieży, w opozycji do masywnej Krystyny lekkiej i nowoczesnej, to koncepcja Konior Studio. Budynek ma mieścić luksusowy 5-gwiazdkowy hotel.

 

 

 

Z kolei GC Investment przedstawiła pomysł olbrzymiej szklanej bryły. W jej wnętrzu miałaby powstać stacja kolejki linowej, tak, żeby lepiej skomunikować zrewitalizowany szyb z centrum miasta, które teraz oddzielają tory kolejowe.

 

 

Najbardziej ekstrawagancki jest chyba jednak pomysł projektantów z JK Architekci (Jagiełło Krysiak Architekci). Zaproponowali, by w sąsiedztwie szybu postawić siedem wież, z których każda będzie mieć inne funkcje.

 

 

Wszystkie koncepcje zostały opisane na stronie www.szybkrystyna.pl. Tutaj również swoje zdanie mogą wyrazić internauci.

 

 

ZOBACZ WSZYSTKIE PROPOZYCJE W GALERII

 

 

- Konkurs rozstrzygniemy do końca marca. Na pewno weźmiemy pod uwagę opinie mieszkańców. Nie wykluczamy też, że jakaś część zwycięskiej koncepcji zostanie zmodyfikowana - mówi Marek Mutke, prezes spółki Armada Development, która została powołana do realizacji inwestycji.

 

 

Czytaj więcej 

 

 

Jacek Madeja

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

 

Zobacz także:

 

Hala sportowa w Bytomiu autorstwa Maćkowa 

 

POLSKA BRYŁA z Tomaszem Koniorem

 

Kolejna Makabryła w natarciu


Skomentuj:

Szyb Krystyna czeka metamorfoza