Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najdłuższy budynek w Polsce

PRZM

Falowce to typy budynków mieszkalnych podobnych nieco do bloków. Drugi co do długości taki budynek w Europie znajduje się w Polsce.

Falowce to typy budynków mieszkalnych podobnych nieco do bloków. W odróżnieniu od nich są jednak znacznie dłuższe, a ich mieszkańcy dostają się do swych mieszkań nie korzystając z klatek schodowych, ale długich galerii. Ten typ budownictwa spotkać można najczęściej we Włoszech. Jednak dwa największe tego typu budynki w Europie wzniesiono w Austrii i w Polsce.Falowce to typy budynków mieszkalnych podobnych nieco do bloków. W odróżnieniu od nich są jednak znacznie dłuższe, a ich mieszkańcy dostają się do swych mieszkań nie korzystając z klatek schodowych, ale długich galerii. Ten typ budownictwa spotkać można najczęściej we Włoszech. Jednak dwa największe tego typu budynki w Europie wzniesiono w Austrii i w Polsce.

Falowiec Gdański (mający status drugiego najdłuższego budynku mieszkalnego w Europie i pierwszego w Polsce) znajduje się przy ulicy Obrońców Wybrzeża w gdańskiej dzielnicy Przymorze. Blok posiada 860 metrów długości i około 6 000 mieszkańców. Początkowe projekty zakładały, że będzie mniejszy, jednak dzięki dużej ilości wolnego miejsca w okolicy blok szybko urósł.

Budynek został stworzony jako rozwiązanie przejściowe problemu braku mieszkań na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Jak się jednak okazało stał się w końcu stałym elementem miasta. Mieszkanie w Falowcu jest jednak uciążliwe. Budynek posiada wiele cech wskazujących na to, że budowany był w pośpiechu. Ze względów bezpieczeństwa zamurowano lub zabezpieczono drzwiami galerie. Problemy mieszkańcom sprawia też kiepska akustyka sprawiająca, że wszyscy w bloku doskonale słyszą swoich sąsiadów oraz ciasne, źle rozplanowane mieszkania.

W przyszłości planuje się budowę w okolicach Falowca Big Boy Building, najwyższego w Polsce budynku mieszkalnego. Będzie on miał 220 metrów wysokości.


Wyświetl większą mapę

    Więcej o:

Skomentuj:

Najdłuższy budynek w Polsce