Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielka makieta warszawskich wieżowców

Michał Wojtczuk

Wieżowce na miejscu kina Relax, Dworca Centralnego, sklepu z meblami Emilia, domu handlowego Sezam... Tak wygląda Śródmieście na ogromnej makiecie, która powstawała pół roku na zamówienie ratusza.

 

 

Makieta ma rozmiary 3,5 na 4 m. Jest prawdopodobnie największa w Polsce. Wykonano ją w skali 1:1000, czyli jeden milimetr modelu odpowiada metrowi budynku w realu. Pałac Kultury ma tutaj 23,1 cm. To nieco więcej od standardowego zeszytu. 

 

 

Podobne makiety ma wiele zachodnich miast, np. Berlin. Nasz ratusz zamówił ją, by obejrzeć planowane domy na tle istniejącej zabudowy i sprawdzić, czy pasują do sąsiedztwa. - Już kilkanaście lat temu apelował o to warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich - wspomina urbanista Grzegorz Buczek. - To jest powszechna praktyka, takie makiety są eksponowane na targach nieruchomości. To bardzo dobrze, że miasto zamówiło taki model, choć może to trochę smutne, że powstał on dopiero teraz. Cyfrowe techniki wizualizacji osiągnęły już taki stopień rozwoju, że mogą być nawet lepsze od makiet, bo pokazują przyszłą zabudowę nie tylko z lotu ptaka, ale i z poziomu człowieka. 

 

 

Model Śródmieścia ma być narzędziem pomocniczym np. przy podejmowaniu decyzji o warunkach zabudowy. Widać na nim wyraźnie, że 18,5-centymetrowy wieżowiec na miejscu kina Relax miażdży wysokie na 7,8 cm punktowce Ściany Wschodniej i psuje całą koncepcję tego rejonu.

 

 

 

Czytajwięcej

 

Michał Wojtczuk

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Niepewne losy warszawskiego Manhattanu 

 

 

Turbo-architektura w Stuttgarcie

 

 

Bauhaus - 90-lecie powstania szkoły  

 

 

Skomentuj:

Wielka makieta warszawskich wieżowców