Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Supermarket Tesco w zabytku!

Aleksandra Hac

Otworzenie sklepu znanej sieci nie musi się wiązać z postawieniem w środku miasta stalowego pudła. Prezentujemy łódzki przykład na to, że market może powstać w odrestaurowanym stuletnim budynku

 

 

Na początku ubiegłego wieku interes przy ul. Gdańskiej 81 prowadził Józef Lwow. Miał tu firmę ekspedycyjną i handlował towarami. W 1906 roku wzniósł przy ul. Długiej - bo tak się wtedy nazywała Gdańska - kantor połączony z długim magazynem oraz dom z oficyną, w którym mieszkał wraz z rodziną.

 

Dzisiaj ta tradycja jest kontynuowana i w budynku znowu się handluje. Jednak jeszcze rok temu kantor i magazyn bardziej przypominały ruinę niż zabytki. Z fasady odpadał tynk, a w głębi posesji cegły i stolarkę pokrywały warstwy brudu.


Szczęśliwie dla zabytku znajdującego się w gminnej ewidencji jego właściciele zdecydowali się na remont., jednak ze względu na wysokie koszty utrzymania zdecydowali się na sprzedaż nieruchomości.

 

W ten sposób w zeszłym roku właścicielem zabytku zostało Tesco, które przy ul. Gdańskiej otworzyło jeden ze swoich marketów. W środku budynku nie ma już jednak starych elementów. Market wygląda jak każdy sklep tej sieci. - To wymóg dostosowania budynku do przepisów przeciwpożarowych - tłumaczy koordynatorka projektu.

 

 

 Tesco w Łodzi w zabytkowym budynku

 

 

Prace remontowe były prowadzone w uzgodnieniu z miejskim konserwatorem zabytków. Sklep konsultował też z urzędem wygląd logo, które zawisło nad bramą.

 

Czytaj więcej

 

Aleksandra Hac

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

 

 

 

 

Zobacz także:

 

Wielka budowa - Cuprum Arena

 

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku

 

Lofty i biura w starych fabrykach

 

 

 

Skomentuj:

Supermarket Tesco w zabytku!