Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W Gorzowie powstanie niewidzialny parking

sdf

Przy budowanej sali koncertowej w Gorzowie powstanie pierwszy komunalny parking wielopoziomowy. Architekci z biura projektów BPBO SA postarali się, by budynku w ogóle nie było widać. A na jego dachu postawią wielkie boisko.

 

 

To pierwszy parking wybudowany przez miasto. Będzie nie tylko wielopoziomowy, ale zarazem podziemny, i w dodatku wyposażony w niezbędne sygnalizacje elektroniczne. Zadaniem architektów było ukrycie obiektu w przestrzeni miasta. - Zależało nam, aby projekt parkingu był spójny z całością Centrum Edukacji Artystycznej, aby był dopełnieniem tej - jak to nazwaliśmy - "doliny muzycznej". Główny strumień samochodów powinien zatrzymywać się mniej więcej w połowie ul. Kusocińskiego, a dalej ma przebiegać już tylko pasaż pieszo-jezdny - mówi Daniel Frąc, główny projektant całego kompleksu.

 

 

Garaż ma nawiązywać architektonicznie do całego zespołu, który powstanie w obszernej dolinie za dawnym kinem Kopernik, w sąsiedztwie muzealnej willi Schroedera. Główne wejście do parkingu wychodzi na plac przed salą. - Wejście komponuje się z całym założeniem, stanowi pewną pierzeję całej promenady, która będzie prowadziła dalej, aż do ul. Warszawskiej. Zresztą, poza tym wejściem i wjazdem od ul. Kusocińskiego nic więcej nie będzie widać. - Największym wyzwaniem było dla nas, jak zmieścić dość duży obiekt na 400 miejsc na niewielkim obszarze. Jednocześnie musieliśmy zadbać, aby zniknął, żeby go po prostu nie było. Chodzi przecież o to, by samochody nie parkowały przed wejściem do filharmonii, żeby jej oprawa była jak najbardziej elegancka - mówi architekt Michał Tatjewski z biura projektów BPBO SA.

 

 

Projekt parkingu z boiskiem na dachu z biura projektów BPBO SA

 

 

Cały obiekt zostanie schowany w skarpie, na której obecnie jest szkolne, zniszczone boisko SP 17. Poziom boiska pozostanie niezmieniony, ale sama jego powierzchnia znacznie się powiększy. Dzięki temu można było zaplanować tam wielofunkcyjny obiekt sportowy: boiska do piłki nożnej, piłki ręcznej i koszykówki. Będą również trzy boiska do siatkówki, które można będzie też wykorzystywać jako korty tenisowe. Do tego bieżnia trójtorowa wraz z rozbiegiem i skocznią do skoków w dal. To na górze. A pod ziemią kryć się będą dwa niezależne poziomy parkingu. - To pozwala na zaoszczędzenie miejsc parkingowych w środku. I jest wygodniejsze, bo jeden poziom można w razie potrzeby wyłączyć z użytkowania - wyjaśnia Tatjewski.

 

 

Czytaj więcej 

 

 

Dariusz Barański

Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Mała Holandia pod Poznaniem

 

Bryła i Makabryła 2007

 

Konkurs jakich wiele?

 

Skomentuj:

W Gorzowie powstanie niewidzialny parking