Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy Teatr Warlikowskiego - wyniki konkursu

Dariusz Bartoszewicz

W dawnej bazie MPO przy ul. Madalińskiego w Warszawie powstanie wielofunkcyjne centrum kulturalne Nowy Teatr. Wczoraj został rozstrzygnięty konkurs urbanistyczno-architektoniczny na jego koncepcję. Zaprojektują go krakowscy architekci KKM Kozień.

07.04.2009 WARSZAWA , UL. PULAWSKA 37 , ROZSTRZYGNIECIE KONKURSU ARCHITEKTONICZNEGO NA ROZBUDOWE I MODERNIZACJE NOWEGO TEATRU KRZYSZTOFA WARLIKOWSKIEGO .
Zwycięski projekt na modernizację i rozbudowę Nowego Teatru, projekt KKM Kozień
Fot. Wojciech Surdziel / AG

 

 Tereny Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ulicy Madalińskiego 10/16.

Tereny Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ulicy Madalińskiego 10/16

 

Konkurs "na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zespołu zabudowy Nowego Teatru" był dwuetapowy i wzbudził ogromne zainteresowanie. - Zgłosiło się ok. 230 pracowni polskich i zagranicznych. Ostatecznie 115 projektów podlegało ocenie. Do drugiego etapu przeszło dziesięć

 

W finale o laur zwycięstwa starły się dwie prace - krakowskiego biura KKM Kozień i warszawskiegoJEMS Architekci. - Były diametralnie różne. Jemsi zaproponowali miasteczko, rozproszony układ budynków, a zespół krakowski - koncentrację i mocny znak, nowy obiekt niczym wielki kontener. Do tego tak ukształtowali cały teren, że zimą będzie można przy Nowym Teatrze saneczkować - mówił Bohdan Paczkowski, przewodniczący sądu konkursowego.

 

 

Propozycja JEMS - II nagroda

II nagroda, proj JEMS Architekci

 

 

Architekci z Krakowa postanowili bowiem wszystko, co nieistotne schować pod "fałdami ziemi" porośniętymi trawą. I tak jeden z narożników, od strony Madalińskiego, zajmie biurowiec komercyjny (ok. 1 tys. m kw. wymagany przez organizatora). Po przeciwnej stronie, pod zieloną fałdą skrywać się będzie wjazd do garażu podziemnego.

 
- Po tych pagórkach będzie można chodzić, jeździć na sankach, turlać się. Można też będzie obok wylewać lodowisko - zapewniła dr Magdalena Kozień-Woźniak, architektka i współautorka zwycięskiego projektu- Propozycja mnie zaskoczyła, bo większość terenu pozostaje otwarta i niezabudowana. Takie pagórki będą dobrym miejscem dla ludzi. I takiego otwarcia na Mokotowie, swoistego marnotrawstwa (przestrzeni) potrzebujemy w Warszawie, bo nie mamy już gdzie oddychać - podsumował Krzysztof Warlikowski.

 

 

Czytaj więcej

 

 

 

Dariusz Bartoszewicz

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

 

Zobacz także:

 

Nowy Teatr w Warszawie

 

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej od KKM Kozień

 

Warszawskie biurowce z pracowni JEMS

 

 

Skomentuj:

Nowy Teatr Warlikowskiego - wyniki konkursu