Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pierwszy pasywny kościół w Polsce

Dawid Hajok

W Nowym Targu powstaje pierwszy w Polsce energooszczędny obiekt sakralny. Projekt świątyni łączy miejscowe tradycje kulturowe z najnowszymi trendami budowlanymi.  

 

 

Architektura kościoła nawiązuje do charakteru zabudowy Podhala. Świadczą o tym m.in. strzelisty dach i niskie podcienia. Sama bryła budynku została z kolei ukształtowana w sposób, który pozwoli jak najbardziej zminimalizować straty ciepła oraz zapewnić maksymalne zyski energii słonecznej, podczas chłodnych pór roku. Specjalna, termoizolacyjna konstrukcja ścian ma chronić jego wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim.

 

 

Ten pierwszy w Polsce kościół pasywny powstaje według autorskiej koncepcji architektów Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha z Krakowa. Nad całością projektu czuwa konstruktor Paweł Put. Inicjatorem przedsięwzięcia jest proboszcz parafii ks. Jan Karlak. - Moim celem jest stworzenie świątyni skupiającej zarówno mieszkańców, jak i turystów - zapowiada.

 

 

Do budowy nowotarskiego kościoła wykorzystane zostaną nowoczesne technologie i materiały, m.in. specjalny srebrnoszary styropian, wentylacja mechaniczna z systemem odzyskiwania ciepła, kolektory słoneczne na dachu i pompa ciepła, która służyć będzie jako źródło ciepła dla ogrzewania podłogowego.

 

 

Proboszcz ks. Jan Karlak zaznacza, że jego pasywny kościół to odpowiedź na potrzeby współczesnego społeczeństwa. - Liczę, że jego budowa wpisze się w wizję kościoła XXI wieku, z którą chętnie będą identyfikować się wierni - mówi ks. Jan Karlak. - Zastosowane w nim technologie są dowodem naszego głębokiego poszanowania dla naturalnych darów ziemi, jakie ofiarował nam Stwórca - przekonuje.

 

 

Czytaj więcej 

 

 

Dawid Hajok

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Ojciec Rydzyk zbuduje kościół

 

Boże, jakie brzydkie kościoły!

 

Współczesna architektura sakralna

 

Skomentuj:

Pierwszy pasywny kościół w Polsce