Pierwszy pasywny kościół w Polsce
W Nowym Targu powstaje pierwszy w Polsce energooszczędny obiekt sakralny. Projekt świątyni łączy miejscowe tradycje kulturowe z najnowszymi trendami budowlanymi.
Architektura kościoła nawiązuje do charakteru zabudowy Podhala. Świadczą o tym m.in. strzelisty dach i niskie podcienia. Sama bryła budynku została z kolei ukształtowana w sposób, który pozwoli jak najbardziej zminimalizować straty ciepła oraz zapewnić maksymalne zyski energii słonecznej, podczas chłodnych pór roku. Specjalna, termoizolacyjna konstrukcja ścian ma chronić jego wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim.
Ten pierwszy w Polsce kościół pasywny powstaje według autorskiej koncepcji architektów Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha z Krakowa. Nad całością projektu czuwa konstruktor Paweł Put. Inicjatorem przedsięwzięcia jest proboszcz parafii ks. Jan Karlak. - Moim celem jest stworzenie świątyni skupiającej zarówno mieszkańców, jak i turystów - zapowiada.
Do budowy nowotarskiego kościoła wykorzystane zostaną nowoczesne technologie i materiały, m.in. specjalny srebrnoszary styropian, wentylacja mechaniczna z systemem odzyskiwania ciepła, kolektory słoneczne na dachu i pompa ciepła, która służyć będzie jako źródło ciepła dla ogrzewania podłogowego.
Proboszcz ks. Jan Karlak zaznacza, że jego pasywny kościół to odpowiedź na potrzeby współczesnego społeczeństwa. - Liczę, że jego budowa wpisze się w wizję kościoła XXI wieku, z którą chętnie będą identyfikować się wierni - mówi ks. Jan Karlak. - Zastosowane w nim technologie są dowodem naszego głębokiego poszanowania dla naturalnych darów ziemi, jakie ofiarował nam Stwórca - przekonuje.
Czytaj więcej
Dawid Hajok
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Zobacz także:
Boże, jakie brzydkie kościoły!
Współczesna architektura sakralna
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w park
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Zielone przestrzenie w budynkach jako remedium na negatywne skutki niezrównoważonej urbanizacji