Apartamentowiec od Rubika

Dawid Hajok

Apartamentowiec przypominający porozkręcaną kostkę Rubika stanie za rok w Krakowie. Koncepcja tego niecodziennego budynku mieszkalnego pochodzi z krakowskiego biura MTWW Architekci.   

 

 

budynek ma stanąć w narożniku ulic Prądnickiej i Pielęgniarek. Autorzy koncepcji (krakowskie biuro MTWW Architekci) tłumaczą, że główną ideą projektu było naturalne dopasowanie budynku do niezwykle zróżnicowanej zabudowy tej części miasta. Z jednej strony mamy bowiem wysoki blok przy ul. Pielęgniarek i 55-metrowy Dom Wschodzącego Słońca przy ul. Bratysławskiej. Z drugiej zaś niski budynek szpitalny. Ze względu na znaczną różnicę poziomów sąsiednich budynków architekci zdecydowali się połączyć je za pomocą apartamentowca. W ten sposób "nowotwór" powinien wpisać się w istniejącą zabudowę. Aby tego dokonać, projektanci złożyli obiekt z dwóch przenikających się brył.

 

Olbrzymi, bo liczący aż 11 kondygnacji, graniastosłup ma nieco zneutralizować prymat dominującego w okolicy Domu Wschodzącego Słońca. Płaszczyznę olbrzymiej fasady budynku urozmaicono dzięki horyzontalnie ułożonym długim pasom loggii.

 

 

Apartamentowiec w Krakowie

 

W sumie w całym zespole na blisko 14 tys. m kw. powierzchni użytkowej powstanie aż 113 mieszkań, a pod budynkiem znajdzie się dwukondygnacyjny garaż podziemny na 124 pojazdy.

 

 

Dawid Hajok

 

Czytaj więcej

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

 

 

Zobacz także:

 

Stare bloki do remontu

 

Sprytny mały domek

 

Hotel pod Wawelem już otwarty

 

 

Skomentuj:

Apartamentowiec od Rubika