Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Innowacyjny Budynek Energooszczędny

Iwona Sobczyk

W nowym katowickim biurowcu nie ma klimatyzacji ani kaloryferów. Ale to nie kryzysowe oszczędności, tylko nowoczesne technologie, dzięki którym wewnątrz temperatura zawsze będzie optymalna.

 

 

Biurowiec Parku Przemysłowego Euro-Centrum to jedno wielkie laboratorium. Ma zużywać o dwie trzecie mniej energii niż standardowy biurowiec. - Zbudowaliśmy go z materiałów powszechnie dostępnych i wykorzystaliśmy znane systemy. Nikt w Polsce wcześniej nie zestawiał ich w ten sposób - wyjaśnia Sławomir Kostur z Projekt Grupy, architekt Innowacyjnego Budynku Energooszczędnego.

 

Projekt powstał na podstawie wzorów sprawdzonych przez austriackie biuro Weizer Energi-Innovation-Zentrum. Biurowiec sięga 18 metrów pod ziemię. Na tej głębokości są cztery studnie geotermalne, z których czerpana jest woda o temperaturze 12 stopni Celsjusza. Przepływa ona przez cały budynek rurami zatopionymi wewnątrz żelbetonowych stropów. Zimą jest podgrzewana do 30 stopni Celsjusza. To wystarczy, żeby ogrzać biurowiec. Kaloryfery nie są już potrzebne. Latem rurami płynie chłodna woda i w ten sposób można sobie odpuścić energochłonne klimatyzatory. - Ten system od dawna wykorzystywano do ogrzewania podłogowego. Nikt nie pomyślał, że można go użyć do chłodzenia budynku. Beton świetnie akumuluje temperaturę - mówi architekt.Innowacyjny Budynek Energooszczędny w Katowicach

 

 

Ściany biurowca mają dwa razy grubszą warstwę ocieplenia niż zwykle, a okna są dwa razy bardziej szczelne. Oszczędzane jest nawet ciepło z wydychanego przez użytkowników powietrza. Przechwytują je specjalne urządzenia. Przed przegrzaniem południową i zachodnią elewację chronią fasadowe żaluzje. Podobnie jak wszystkimi innymi systemami budynku, ich funkcjonowaniem steruje komputer. W weekendy, kiedy użytkownicy nie pracują, krzemowy mózg biurowca wprawia go w stan uśpienia. Gmach zamienia się w rodzaj termosu. - Wszystkie otwory wentylacyjne się zamykają, powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Budynek przez weekend nie traci temperatury - mówi Kostur.

 

 

Czytaj więcej

 

 

Iwona Sobczyk

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

Zobacz także:

 

Biurowiec-termos w Katowicach

 

Konkurs architektoniczny jakich wiele? 

 

Mieszkanie pod strzechą to nie obciach

 

 

Skomentuj:

Innowacyjny Budynek Energooszczędny