Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak połączyć dwa kontynenty?

red

10 czerwca ogłoszone zostały wyniki Międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcje połączenia dwóch kontynentów Azji i Ameryki północnej, na cieśninie Beringa. Polska ekipa projektowa MAREK RYTYCH ARCHITEKT zdobyła 3 miejsce.

3 miejsce w międzynarodowym konkursie
3 miejsce w międzynarodowym konkursie
źródło: MAREK RYTYCH ARCHITEKT

 

 

Konkurs pod nazwą "Interconnection and Communication with the Islands of Today and Tomorrow" patronowany był przez prestiżową organizacje UIA, która m.in. sprawuje piecze na konkursem Muzeum Historii Polski w Warszawie.
W skład zwycięskiej ekipy weszli:

 

Arch. Marek Rytych
Arch. Krzysztof Kryska
arch. Małgorzata Piotrowska
arch. Karol Pasternak
arch. Radek Tabor
arch. Maciej Podlewski
arch. Filip Kurzewski

 

 

Architekci o projekcie:

 

Zadanie jakie stworzyli organizatorzy miało na celu znalezienie metody na promowanie wielkiej inwestycji jaką będzie budowa tunelu łączącego kontynenty. Łącznik rozładuje wielki ruch transportowy na oceanach i
korki w portach, spowoduje łatwiejsze i tańsze transportowanie dóbr i złóż mineralnych. Tunel miałby także , zdaniem organizatorów, pokonywać barierę czasu, historii , ideologii i polityki.

 

 

Idea połączenia kontynentów podziemnym tunelem , utworzenia pomnika pokoju w połowie drogi, oraz podkreślenia linii międzynarodowej zmiany daty, dała nam pole do stworzenia wizjonerskiej koncepcji Nebula Park-park Mgławica. My architekci pozwoliliśmy sobie przewidzieć daleką przyszłość. Zakładając, że tunele były by drążone z dwóch kontynentów jednocześnie, mogły by się spotkać pomiędzy wyspami Diomedesa, zatoczyć krąg i usypać z urobku tamę, która pozwoliła by osuszyć ogarnięty teren.

 

Kordony informacji i zainteresowania projektem przebiły by się w samym środku zatoczonego koła piętrząc się ku górze formując wijące się świetlne tuby. Światło i moc kolorowej wieży zacznie przyciągać zainteresowanie inwestorów. My architekci stworzyliśmy kulistą strukturę 300metrów średnicy z wewnętrznym atrium o 100m średnicy. Strukturę, która mogła by przyjmować modułowe elementy konstrukcyjne-przestrzenie zawierające wymarzone dla przybyszów i turystów atrakcje. Siła takiego miejsca zawarta jest w tajemnicy zmiany daty. Nebula Park stało by się miejscem straconej lub zyskanej doby. Podkreślamy przekraczanie linii, jednak linia ta nie jest prosta. Rezonans jaki powstał, kiedy ludzka działalność spotkała się z nieokiełznanym, niematerialnym czasem, dwie największe siły świata spowodowały drgania linii. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji. 24 godzinna wycieczka do NEBULA park zawiera podróż najszybszym transporterem do stacji Nebula skąd prowadzeni kolorowymi wiciami dostajemy się do centrum kuli. Organizowane tam są największe koncerty muzyczne, podwójne świętowanie sylwestra, spotkania organizacji międzynarodowych a także ekspedycje naukowe. Możemy skorzystać z arktycznego Spa lub wysłać wiadomość z pępka ziemi w świat. W wycieczce zaplanowany jest także pobyt w hotelu który znajduje się na brzegach wysp Diomedesa. Z okien będzie zapierający dech w piersiach widok na
mieniący się kolorami barometr świata. Po krótkim noclegu możemy się udać na wycieczkę lodołamaczem, zobaczyć krajobraz strefy koła podbiegunowego.

 

 

Nebula park stanie się miejscem przetwarzania informacji w iluminacje zewnętrzną, stając się barometrem Ziemi i światowego samopoczucia. Tylko pokój i równowaga będą utrzymywać Nebula Park jako miejsce pojednania. To czas pokaże czy ten projekt będzie Mgławica czy tylko Fatamorganą.

 

 

 

 

Konkurs był całkowicie koncepcyjny. Organizatorzy poszukiwali pomysłu na ten nowy punkt na globie. Wiadomo, że tunel ma powstać, odciąży korki transportowe,kolejki w portach chińskich, połączy fizycznie kontynenty mentalnie tak oddalone od siebie a fizycznie tylko 85 km oddalone.

 

źródło: MAREK RYTYCH ARCHITEKT

 

 

Zobacz też:

 

Do czego służy Burj Dubai?

 

Ruchoma wieża w Paryżu

 

Wertykalna farma w Dubaju

 

 

 

 

Skomentuj:

Jak połączyć dwa kontynenty?