Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z kostki

Iwona Sobczyk

Zbudowane na planie kwadratu lub prostokąta domki z płaskim dachem to smutna polska norma. Ale w Katowicach jedna z takich typowych "kostek" z lat 70. zamienia się w nowoczesny, przestronny jednorodzinny dom.   

 

 

Maciej Pucher i Michał Bułka, którzy prowadzą katowickie biuro projektowe Emarchitekci wspólnie przekonują, że z "kostki" można zrobić nowoczesny i przestronny dom. Architekci mają już na koncie jedną taką realizację w Katowicach. Teraz, według ich projektu, przebudowywany ma być kolejny dom w tym mieście. Właściciel przez jakiś czas zastanawiał się, czy go nie zburzyć i nie postawić na jego miejscu czegoś bardziej nowoczesnego, ale ostatecznie zdecydował, że starej bryle można będzie nadać nowy wizerunek.

 

 

 

kostka

 

 

Zaproponował rozbudowanie parteru i wykorzystanie go jako części dziennej domu. Parter będzie się otwierał na ogród szeroką, przeszkloną w całości powierzchnią. Jej większą część zajmie salon, a mniejszą - ogród zimowy. - Do tej pory parter nie  pełnił właściwie funkcji mieszkalnych, znajdowały się tam pomieszczenia gospodarcze: garaż, pralnia, niedoświetlony hol wejściowy. Wyjście z parteru do ogrodu praktycznie nie funkcjonowało. Walory działki nie były wykorzystywane - opisuje Bułka.

 

Przeprojektowany zostanie także ogród. Fragment dachu rozbudowanej części zostanie wykorzystany jako taras, na który będzie można wejść z pierwszego piętra. W dachu pojawią się dwa świetliki. Całkiem nowa będzie elewacja. Projektanci chcą wykorzystać jasne płyty włókno-cementowe i drewno, które optycznie "ociepli" budynek.

 

- Myślę, że podobnych inwestycji będzie coraz więcej. Większość "kostek" stoi na świetnych działkach, dzisiaj praktycznie niedostępnych. Choćby dlatego warto poświecić im uwagę - mówi Pucher.

 

 

Czytaj więcej

 

 

Iwona Sobczyk

źrodło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Sprytne PACO(wanie)

 

Niewidzialny domek na drzewie 

 

Kompaktowy domek plażowy

 

 

Skomentuj:

Dom z kostki