Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu

Dawid Hajok

Rusza budowa Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu projektu florenckich architektów: Claudio Nardi i Leonardo Proli. Całkowity koszt wzniesienia obiektu wyniesie 60 mln zł. Muzeum powstanie na terenach Fabryki Schindlera.

 

 

Na realizację projektu muzeum firma Warbud ma 18 miesięcy. W tym czasie na terenie Fabryki Schindlera powstać ma blisko 10 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W ramach inwestycji, prócz samego muzeum, architekci z Florencji - Claudio Nardi i Leonardo Proli - zaplanowali kompleks, który pomieści również sale audiowizualne i warsztaty dla artystów oraz kawiarnię, restaurację i księgarnię.


- Wierzę, że ten stanie się świadectwem architektury zdolnej do nawiązania dialogu między przeszłością a przyszłością - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami autor projektu Claudio Nardi. Włoski architekt zapowiedział też, że chce, aby fotografie z budowy krakowskiego muzeum zaprezentowano na Biennale Architektury w Wenecji w 2012 r.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu

 

 

Ascetyczny projekt, któremu bliżej do chłodnego, skandynawskiego minimalizmu niż włoskiej ekspresji, nie tylko nie góruje nad otoczeniem, ale nawet jednym piętrem schodzi pod ziemię.

 

Projektanci z Florencji postawili przede wszystkim na transparentność i prostotę obiektu, którego podstawowym założeniem jest otwartość i oszczędność formy. Aby wywołać wrażenie całkowitej otwartości poszczególnych obiektów, elewacje jednego z nich, biegnące wzdłuż wewnętrznego placu, zostaną zburzone i zastąpione taflą szkła. Trzon całości tworzyć mają hale fabryczne, zaadaptowane na sale ekspozycyjne. Istniejący kompleks uzupełnią nowe budynki, wykonane z barwionego na czarno i biało betonu.

 

 

Czytaj więcej

 

 

Dawid Hajok

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

 

 

Zobacz także:

 

Partenon ze szkła i marmury

 

Siostrzane Centre Pompidou

 

Nietuzinkowe wiaty pzystankowe

 

 

 

Skomentuj:

Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu