Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Sylwia Wilczak

Architekci z Krakowa zaprojektują Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego dla Poznania. Prosty, oszczędny w formie budynek ze skośną szczeliną przecinającą go na pół to koncepcja pracowni Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda.

 

 

 

Wiosną 2012 r. na Śródce ma być gotowa nowa atrakcja turystyczna Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Będzie się mieścić w budynku nad brzegiem Cybiny, po stronie Śródki, w miejscu gdzie w XIX w. stał Jaz Katedralny - jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Poznań.


 

Zwycięzcy konkursu - krakowscy architekci z biura Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda zaproponowali prostą bryłę na planie kwadratu efektownie przeciętą na pół. W środku budynku, z powstałej w wyniku przecięcia szczeliny, można swobodnie obserwować wieże poznańskiej katedry. "To ekscytujący dialog ekspozycji z otoczeniem" - napisali w werdykcie jurorzy.

 

 

 

 

Na drugą stronę Cybiny prowadzi oszklona kładka, w której mają się mieścić m.in. wystawy czasowe oraz kawiarnia. Budynek główny ma trzy kondygnacje naziemne z miejscem na ekspozycje stałe. A prowadzi do niego od parkingu charakterystyczny, lekko wryty w ziemię szlak - "zygzak".

 

- Mieliśmy do tej pracy szereg uwag technicznych, ale emocjonalny potencjał, który w niej tkwi pozwala wierzyć, że na Śródce w Poznaniu stanie po prostu bardzo dobry budynek - mówił przewodniczący jury Jerzy Szczepanik Dzikowski, wybitny warszawski architekt

 

W konkursie startowało w sumie 25 pracowni, w tym dwie zagraniczne - z Niemiec i Francji. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę 150 tys. zł i zlecenie na opracowanie projektu technicznego. Będą też czuwać nad aranżacją wnętrz i zagospodarowaniem otoczenia kompleksu.

 

Budowa Interaktywnego Centrum Historii ma rozpocząć się jesienią przyszłego roku i zakończyć wiosną 2012. Całość będzie kosztować 100 mln zł. Kwota ta została zagwarantowana w budżecie miasta. Poznań stara się też o unijną dotację.

 

 

Czytaj więcej 

 

 

Sylwia Wilczak

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

 

 

Zobacz także:

 

 

Cały świat chce projektować Muzeum Historii Polski 

 

Lampo-ławko-stoło-rzeźba 

 

Odbudowa zamku w Będzinie 

Skomentuj:

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego