Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szklana bryła stanie na Rynku w Bydgoszczy

Aleksandra Lewińska

Budynek ze szkła, stali i szlachetnego kamienia z dominującą, przeszkloną salą obrad. Przed nią - podziemne wejście do muzeum, a na rynku - estetyczne lodowisko. To zwycięski projekt młodego biura architektonicznego GM Architekci w konkursie na odbudowę zachodniej pierzei bydgoskiego rynku.

 

W skład jury pod przewodnictwem prof. Konrada Kucza-Kuczyńskiego weszło 11 osób. Nad wyborem najlepszej spośród 52 nadesłanych prac obradowali trzy dni. Przyznali trzy nagrody i trzy wyróżnienia.

 

GM Architekci wygrali 200 tys. zł. Szymon Muszyński, szef biura: - To dla nas szczególna nagroda, bo wszyscy członkowie zespołu pochodzą z Bydgoszczy. 

 

Budynek będzie cały ze szkła, stali i szlachetnego kamienia. Dominującym elementem stanie się przeszklona sala obrad. Przed nią - podziemne wejście do muzeum, a na rynku - estetyczne lodowisko. Podział elewacji na pięć części nawiązuje do przedwojennego układu kamienic. W miejscu kościoła pojezuickiego mieści się przeszklona na całej powierzchni sala obrad na 350 osób. Na jej dachu - taras widokowy dostępny dla wszystkich. Pod nią - w fundamentach świątyni - muzeum. W środkowej części rynku architekci wydzielili kwadrat. Zimą ma być tu lodowisko. Latem - cienkie lustro wody. W płycie rynku umieścili chaotycznie rozrzucone lampy. Z góry wyglądają jak luźno puszczone bierki. Mają symbolizować pomordowanych przez hitlerowców. 

 

Jurorzy w zaleceniach pokonkursowych zapisali kilka zastrzeżeń do projektu. Uważają, że autorzy zbyt mocno wyeksponowali krwawą historię miejsca. - Nie deprecjonując tego, co się wydarzyło na Starym Rynku, uważamy, że przeszłość nie powinna dominować nad współczesnością - mówi prof. Kucza-Kuczyński.

 


Ratusz zapowiada, że praca GM Architekci będzie realizowana. 

 

 

II miejsce w konkursie - JEMS Architekci z Warszawy

II miejsce w konkursie - JEMS Architekci z Warszawy

 

 

Czytaj więcej 

 

Aleksandra Lewińska

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

 

 

Zobacz także:

 

 

Cały świat chce projektować Muzeum Historii Polski 

 

Studenci architektury projektują dla Zabrza 

 

Polska Bryła ze Zbigniewem Maćków

 

Skomentuj:

Szklana bryła stanie na Rynku w Bydgoszczy