Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Centrum Spotkań Kultur pod znakiem zapytania

red

Wstrzymane negocjacje i nagrody dla zwycięzców oraz prokuratorskie postępowanie. Stanisław Fiszer tłumaczy, że nie złamał prawa przy orzekaniu w konkursie na lubelskie CSK,  tymczasem pojawiają się wątpliwości dotyczące kolejnych sędziów.

 

 

W maju konkurs na projekt CSK (popularnie nazywany Teatrem w Budowie) wygrała pracownia "Stelmach i Partnerzy". Komisja konkursowa, opierając się na regulaminie przyznała też drugie i trzecie miejsce. Ale nie oznacza to, że biuro Bolesława Stelmacha zaprojektuje cały obiekt. Wygranego maiły wyłonić dodatkowe negocjacje z urzędem marszałkowskim.

 

 

 II nagroda Gray International

 

 

W podziałek "Gazeta" ujawniła niejasną rolę Stanisława Fiszera, przewodniczącego sądu konkursowego na CSK. Firma Fiszera współpracowała z Gray International (szczegóły w ramce), która razem z firmą Dedeco zajęła drugie miejsce w konkursie Na CSK i została zaproszona do ostatecznych negocjacji.Po tekście Urząd Marszałkowski wstrzymał negocjacje do czasu wyjaśnienia sprawy, pojawiają się natomiast kolejne wątpliwości dotyczące innych sędziów.

 

Włodzimierz Mucha, który jest partnerem Pracowni Bulanda i Mucha, współpracował z Gray International podobnie jak biuro Fiszera przy projekcie gdańskiej Wyspy Spichrzów. Czy były to relacje biznesowe? Architekt jak do tej pory milczy w tej sprawie. Milczy też Gray International zapytany o szczegóły współpracy z pracownią Muchy.Architekt się tłumaczy


Fiszer potwierdza, że złożone przez niego oświadczenie, w którym zapewniał, że jego obecność w komisji nie stoi w sprzeczności z prawem o zamówieniach publicznych jest zgodne z prawdą. Chodzi o zapis dotyczący członków komisji wybierającej projekt, którzy nie mogą pozostawać w relacjach biznesowych z ewentualnym wykonawcą w okresie trzech lat wstecz.Fiszer wyjaśnia, że to nie on osobiście pozostawał przed upływem trzech lat w stosunku pracy lub zlecenia z którymkolwiek z wykonawców startujących w konkursie. Umowę o dzieło architektoniczne z Gray International, która została zrealizowana w 15 września 2006 r., zawarła Krystyna Fiszer, wiceprezes zarządu spółki Fiszer Atelier 41.

 

Z kalendarium projektu Wyspy Spichrzów zamieszczonego na stronie Gray International wynika jednak co innego. Czytamy w nim, że " 22 czerwca 2006 roku w Dworze Artusa w Gdańsku ma miejsce konferencja zorganizowana przez Gray International i Urząd Miasta w Gdańsku, na której Stanisław Fiszer prezentuje spójną koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla Wyspy Spichrzów w Gdańsku".

 

Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy poseł Janusz Palikot zdecydował się jednak wypłacić nagrody zwycięzcom konkursu na projekt CSK. Odpowiednio 150, 90 i 60 tys, złotych. Zaznaczył, że nie wierzy w winę Fiszera i sprawę muszą rozstrzygnąć prawnicy.

 

 

 

Czytaj więcej

 

 

 

md

Gazeta Wyborcza Lublin

 

 

 

Zobacz także:

 

 

W Barcelonie powstało Miasto Sprawiedliwości  

 

Temida bywa ślepa. Katowicka jest też piękna

   

Mercabarna-Flor - multikolorowa architektura

 

Skomentuj:

Centrum Spotkań Kultur pod znakiem zapytania