Nad Wisłą rośnie Centrum Nauki Kopernik

gw

Nad Wisłą widać ogromne kratownice ze stali. To nie są przęsła nowego mostu, tylko piętro przyszłego Centrum Nauki "Kopernik". Wyżej będzie już tylko geologiczny ogród na dachu.

 

 

Budowa Centrum Nauki "Kopernik" trwa od lipca zeszłego roku. Autorami projektu są młodzi polscy architekci z pracowni RAr-2 Laboratorium Architektury Gilner + Kubec z Rudy Śląskiej. Wygrali oni konkurs rozstrzygnięty w grudniu 2005 roku. Wśród wielu pozytywnych opinii o ich pracy znalazła się i taka, że budynek świetnie wpisuje się w otaczający krajobraz, wydobywa i podkreśla charakter nadwiślańskich bulwarów, jest ważnym głosem w rozwoju współczesnej architektury.

 

 

Wewnątrz Centrum Nauki Kopernik znajdą się wysokie na 5 m przestrzenie pozbawione słupów, co pozwoli dobrze zaaranżować ekspozycję. Jest to możliwe dzięki nietypowej konstrukcji z megakratownic.

 

 

 Budowa Centrum Nauki "Kopernik" - ogromny, samobieżny dźwig pomaga zainstalować kratownice

 

 

Każda waży od 30 do 70 ton. Montuje je jeden z największych dźwigów w Europie (jego ramię liczy 96 m). Zwiedzający zobaczą kratownice w środku, podobnie jak wszystkie rury i przewody pod sufitem. Beton, stal i szkło mają być głównymi materiałami wykończeniowymi.

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ JAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY WNĘTRZA  >>

 

 

 

 

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

Zobacz także:

 

 

Centrum Nauki Kopernik

 

 

Zobacz projekt parku technologicznego w Dani

 

 

Na tropach moderny: Kambodża

 

 

Skomentuj:

Nad Wisłą rośnie Centrum Nauki Kopernik