Polacy w finale World Architecture Festival
Znamy polskich finalistów tegorocznej edycji konkursu World Architecture Festival. Konieczny, Ingarden i BCComm będą reprezentować Polskę w Barcelonie.








W dniach 4 - 6 listopada odbędzie się wielkie święto światowej architektury. World Architecture Festival to jedno z największych wydarzeń architektonicznych na świecie. Nagrody przyznawane podczas imprezy, to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży. W tym roku powalczy o nie trzech polskich reprezentantów.
Robert Konieczny jest już chyba etatowym zbieraczem nagród i wyróżnień na międzynarodowych festiwalach. Dom Bezpieczny, ostatnia z realizacji biura KWK Promes, zdobył nominację WAF w kategorii projektów domów jednorodzinnych. W tym roku kolejny budynek zaprojektowany przez Konicznego - Dom OUTrialny - znalazł się również w finaleLEAF Awards, które przyznane zostaną we wrześniu w Berlinie. Dom Bezpieczny to prawdziwa twierdza. Czarna minimalistyczna bryła wygląda niczym dobrze strzeżony bunkier. To za sprawą wysuwających się ścian, które mogą ograniczyć dostęp na teren posesji lub zgodnie z życzeniem pozostać otwarte.
Dom Bezpieczny (zamknięty)
Budynek powstał w małej wiosce pod Warszawą a jego sąsiedztwo to typowe "kostki polskie" powstałe w latach 60- tych. Główną ideą projektu było sprostanie niełatwym wymaganiom właścicieli. Sprawą priorytetową było dla nich ich uzyskanie w przyszłym domu maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. I to właśnie zadecydowało o działaniu i wyglądzie budynku. Jego bryła jest prostopadłościanem, w którym fragmenty ścian zewnętrznych są ruchome. W wyniku tego kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany, wschodnia i zachodnia przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia wytwarzając plac przedwejściowy. Po minięciu furtki w ogrodzeniu nie można dostać się do domu czy ogrodu inaczej jak tylko przez drzwi wejściowe, oczekując w tym swoistym buforze bezpieczeństwa na ich otwarcie. Nowatorstwo pomysłu polega więc na ingerencji ruchomych przesłon w urbanistykę działki, w wyniku czego gdy dom jest zamknięty (np. w nocy) strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian zostaje poszerzona o otaczający dom ogród.
Nie jest to pierwsza nominacja śląskiej pracowni do World Architecture Awards. Rok temu uwagę jurorów przykuł Dom Aatrialny, który dostał się do finału w kategorii dom jednorodzinny.
W tym roku na festiwalu pojawi się nowa kategoria: Future Projects, która nagradzać ma najlepsze niezrealizowane projekty. Polskę reprezentować będzie budynek Centrum Kongresowego autorstwa Ingarden & Ewy Architekci, który powstał przy współpracy Arata Isozaki & Associates. Rok temu projekt zdobył nagrodę World Architecture Community. Budynek powstanie na placu obok ronda Grunwaldzkiego w Krakowie. Budowa gmachu ma ruszyć w przyszłym roku, a ukończenie inwestycji planowane jest na 2013 rok.
Nominację zdobył również Blow Up Hall 50 50 hotel, przy w Starym Browarze w Poznaniu, który brał udział w konkursie rok temu. Wnętrza autorstwa biura BCComm powstały wokół rzeźby artysty multimedialnego Rafaela Lozano - Hammera, który inspirował się filmem Michaela Antonioniego "Powiększenie". Hotel powalczy w kategorii Wypoczynek.
Wyniki konkursu poznamy na początku listopada. Mamy nadzieję, że w tym roku wśród nagrodzonych znajdą się polskie pracownie.
buma
Zobacz także:
Dom OUTrialny w finale LEAF Awards
20 + 10 + X - kolejne sukcesy Polaków
Sukces polskich studentów w konkursie Benettona
Polacy w finale World Architecture Festival
Wywiad z Przemkiem Olczykiem: Bez odwagi nie ma postępu
Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt
Dom Hai w warszawskim Wilanowie
Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO
Dom J na wrocławskim Oporowie
Dom za Ścianą projektu STOPROCENT Architekci