Muzeum Wojska Polskiego
Pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na koncepcję Muzeum Wojska Polskiego zdobyli młodzi architekci z WXCA. Zaproponowali Wielki budynek na osi al. Wojska Polskiego i Bramy Straceń, dwa pawilony po bokach, a pośrodku historyczny pl. Gwardii. Elewacje z pordzewiałej stali.
Spółka WXCA Szczepan Wroński, Wojciech Conder na 100 możliwych punktów uzyskała 84. Starsi architekci polegli na polu konkursowej bitwy - z utytułowanych tylko Andrzej Chołdzyński zdobył wyróżnienie.
- Nawiązaliśmy do historycznego układu budynków pawilonów gwardii pieszej z XVIII w. [przebudowywanych w dobie Królestwa Kongresowego i czasach carskich, zburzonych w 1939 r.] - mówił "Gazecie" Jan Jaworski ze zwycięskiego zespołu. Pokazywał na rysunkach podwójną elewację, która wygląda na przeżartą rdzą, i komentował: - Chcemy zastosować stal kortenowską.
Zwycięska koncepcja w konkursie architektonicznym na nowe Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli. Po lewej - Wisła z mostem Gdańskim. Nowe budynki są zaznaczone brązowym kolorem (elewacje ze stali kortenowskiej pokrytej rdzą). Po prawej stronie widać też "pordzewiałą" kładkę dla pieszych nad fosą, na przedłużeniu al. Wojska Polskiego
Dzięki niej nowoczesne budynki będą pasować kolorystycznie do ceglanych murów XIX-wiecznej twierdzy na Żoliborzu. Projektanci nie kryją źródła swojej inspiracji: to po prostu siatka kamuflażu wojskowego, którymi maskuje się czołgi i działa. Dlatego w metalu pojawią mniejsze i większe otwory, by do środka sączyło się rozproszone światło.
- Zaprojektowaliśmy gigantyczny budynek, bo teren inwestycji jest ogromny, a wojsko kojarzy się z monumentalizmem i demonstracją siły - tłumaczył Szczepan Wroński, współwłaściciel pracowni.
Szczepan Wroński WXCA
Ogromny będzie też plac przed budynkiem muzeum: ponad sto na sto metrów. Wroński: - Ma dominować w całym założeniu. To prestiżowa przestrzeń, w której będą się mogły odbywać defilady wojskowe, parady itp.
Prof. Konrad Kucza-Kuczyński, przewodniczący jury konkursowego, chwalił zwycięski projekt: - Świetnie uchwycone wartości historyczne, bardzo dobry układ funkcjonalny. Wspaniały monumentalny hol za szkłem. Wchodzę, ze środka widzę Cytadelę, od razu wiem, gdzie jestem. Znów wygrał minimalizm. Może jest coś z atmosfery Christiana Kereza i jego Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Budynki powstaną na terenie wojskowym, a to wymaga ciszy, powagi. Elewacje - siatki ze stali kortenowskiej mogą mieć różne grubości, mienić się światłem.
Przygotowania do inwestycji zajmą prawdopodobnie cały 2010 r. Budowa ma się zacząć w 2011 r., a skończyć - w 2013 r. Otwarcie - w następnym roku. Koszt realizacji nie powinien przekroczyć 420 mln zł. Do tego trzeba dodać m .in. gażę za projekty i nadzór autorski, nie więcej niż 30 mln zł.
Czytaj więcej
Dariusz Bartoszewicz
źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa
Zobacz także:
Lotnisko w Świdniku (II nagroda dla WXCA)
Ostateczny projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu
Fasada Roku 2020 – znamy wyniki jury. Gdzie znajdują sie budynki o najpiękniejszych fasadach?
Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA 2020 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
System informacji wizualnej w budynku The Software House w Gliwicach z z brązowym medalem European Design Awards 2020. Sukces Blank Studio
Wieśland - miejski park rozrywki w wiejskim wydaniu w sąsiedztwie Stadionu Narodowego w Warszawie. Podwójny zwycięzca w konkursach Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Nagrody ArchDaily Building of the Year 2020 przyznane
W konkursie Building of the Year 2020 ArchDaily wyróżniło 17 polskich pracowni
Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu - rusza konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej
Dom Kwadrantowy KWK Promes Roberta Koniecznego i restauracja Opasły Tom projektu BUCK.STUDIO w finale Wallpaper Design Awards 2020