Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Wojska Polskiego

Dariusz Bartoszewicz

Pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na koncepcję Muzeum Wojska Polskiego zdobyli młodzi architekci z WXCA. Zaproponowali Wielki budynek na osi al. Wojska Polskiego i Bramy Straceń, dwa pawilony po bokach, a pośrodku historyczny pl. Gwardii. Elewacje z pordzewiałej stali.

 

 

 

Spółka WXCA Szczepan Wroński, Wojciech Conder na 100 możliwych punktów uzyskała 84. Starsi architekci polegli na polu konkursowej bitwy - z utytułowanych tylko Andrzej Chołdzyński  zdobył wyróżnienie.

 

 

- Nawiązaliśmy do historycznego układu budynków pawilonów gwardii pieszej z XVIII w. [przebudowywanych w dobie Królestwa Kongresowego i czasach carskich, zburzonych w 1939 r.] - mówił "Gazecie" Jan Jaworski ze zwycięskiego zespołu. Pokazywał na rysunkach podwójną elewację, która wygląda na przeżartą rdzą, i komentował: - Chcemy zastosować stal kortenowską.

 

 

 

 Zwycięska koncepcja w konkursie architektonicznym na nowe Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli. Po lewej - Wisła z mostem Gdańskim. Nowe budynki są zaznaczone brązowym kolorem (elewacje ze stali kortenowskiej pokrytej rdzą). Po prawej stronie widać też "pordzewiałą" kładkę dla pieszych nad fosą, na przedłużeniu al. Wojska Polskiego

 

 

 

Dzięki niej nowoczesne budynki będą pasować kolorystycznie do ceglanych murów XIX-wiecznej twierdzy na Żoliborzu. Projektanci nie kryją źródła swojej inspiracji: to po prostu siatka kamuflażu wojskowego, którymi maskuje się czołgi i działa. Dlatego w metalu pojawią mniejsze i większe otwory, by do środka sączyło się rozproszone światło.

 

 

 

 

 

 

- Zaprojektowaliśmy gigantyczny budynek, bo teren inwestycji jest ogromny, a wojsko kojarzy się z monumentalizmem i demonstracją siły - tłumaczył Szczepan Wroński, współwłaściciel pracowni.

 

 

 

Szczepan Wroński WXCA

 

 

 

 

Ogromny będzie też plac przed budynkiem muzeum: ponad sto na sto metrów. Wroński: - Ma dominować w całym założeniu. To prestiżowa przestrzeń, w której będą się mogły odbywać defilady wojskowe, parady itp.

 

 

 

Prof. Konrad Kucza-Kuczyński, przewodniczący jury konkursowego, chwalił zwycięski projekt: - Świetnie uchwycone wartości historyczne, bardzo dobry układ funkcjonalny. Wspaniały monumentalny hol za szkłem. Wchodzę, ze środka widzę Cytadelę, od razu wiem, gdzie jestem. Znów wygrał minimalizm. Może jest coś z atmosfery Christiana Kereza i jego Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Budynki powstaną na terenie wojskowym, a to wymaga ciszy, powagi. Elewacje - siatki ze stali kortenowskiej mogą mieć różne grubości, mienić się światłem.

 

 

 

 

 

Przygotowania do inwestycji zajmą prawdopodobnie cały 2010 r. Budowa ma się zacząć w 2011 r., a skończyć - w 2013 r. Otwarcie - w następnym roku. Koszt realizacji nie powinien przekroczyć 420 mln zł. Do tego trzeba dodać m .in. gażę za projekty i nadzór autorski, nie więcej niż 30 mln zł.

 

 

 

Czytaj więcej

 

 

Dariusz Bartoszewicz

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

Zobacz także:

 

Lotnisko w Świdniku (II nagroda dla WXCA)

 

Ostateczny projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej 


Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu

 

Skomentuj:

Muzeum Wojska Polskiego