Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dwa projekty Lewicki Łatak zawieszone przez prezydenta

dawid hajok

To miał być jeden z najoryginalniejszych obiektów w kraju. Romantyczno-inżynierski projekt sinusoidalnej kładki pieszo-rowerowej od wielu miesięcy nie dawał zasnąć architektom z Biura Projektów Lewicki Łatak. Prezydent Krakowa zdecydował się odłożyć projekt na lepsze czasy. Zrezygnował też z budowy Hali Stulecia Cracovii.

 

Rozpięta na stalowym ruszcie konstrukcja do końca 2010 roku miała połączyć Kazimierz z Ludwinowem.

 

 

We wtorek prezydent miasta Jacek Majchrowski schował projekt kładki do szuflady. - To racjonalna decyzja wynikająca z analizy kosztów. - tłumaczy Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

 

 

Miasto liczy na to, że w przyszłości realizację projektu sinusoidy uda się dofinansować z pieniędzy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Najpierw miasto zamierza jednak dokończyć pierwszą kładkę łączącą Kazimierz i Podgórze (jej budowa trwa już od października ubiegłego roku), a potem pomyśli o budowie kolejnych. - Chcemy przetestować, jak tego typu konstrukcje sprawdzają się w praktyce - dodaje Bartlewicz.

 

 

- Czuję ogromny smutek. Ten projekt był dla nas szalenie istotny. Naszym celem nie było stworzenie zwyczajnej przeprawy na rzece, ale obiektu wyjątkowego, który mógłby być jednym z nowych symboli Krakowa - stwierdza Łatak. - Odłożenie projektu na później to w rzeczywistości odłożenie go na zawsze. Uważam, że miasto powinno raz jeszcze zastanowić się, czy aby nie warto o niego powalczyć. Dogodniejsza sytuacja może się już nie zdarzyć. Nie wiadomo, jak długo jeszcze utrzymają się tak niskie koszty budowy - zauważa architekt.

 

 Hali Stulecia Cracovii

 

 

Kładka nie jest jedynym miejskim projektem jego pracowni, który z powodu złej koniunktury został ucięty. Los kładki podzielił też projekt Hali Stulecia Cracovii. Niewielki budynek z trybunami dla około 600 widzów oraz parkingiem na prawie 100 samochodów stanąć miał między Błoniami i Rudawą.

 

Czytaj więcej 

 

Dawid Hajok

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

 

 

Zobacz także: 

 

Rzeźbiarska kładka na Wiśle z pracowni Lewicki-Łatak 

 

Mobius Architekci - dom otwarty do środka  

 

Stadion Cracovii w budowie 

 

Skomentuj:

Dwa projekty Lewicki Łatak zawieszone przez prezydenta